Kriminal v zdravstvu?

Nedopustno je, da se v zdravstvu dogajajo kriminalni ekscesi.

Objavljeno
11. oktober 2016 23.17
Diana Zajec
Diana Zajec
Nevzdržno in nedopustno je, da se kriminalni ekscesi dogajajo tudi v zdravstvu, na področju enega najbolj spoštovanih poklicev.

Vzroki za odstopanja od pravičnega in pravnega so številni. Nanje, o tem ni dvoma, vplivajo tudi sistemski okviri. Ko se ti začno sesedati, se razmere in razmerja med ključnimi akterji spremenijo. Veliko je bilo dogodkov v zadnjem času, ki opozarjajo na spremenjeni tok v procesih zdravljenja, na katere pa, tako ali drugače, s številnimi vzvodi, vpliva politika. In, seveda, vlada, ki ne najde pravega recepta za temeljito in celovito prenovo sistema. Ta bo moral postati prijaznejši do svojih nosilcev in varovancev.

Povedni so tako nedavni tragični dogodki kot vrsteča se opozorila zdravnikov in drugih strokovnjakov v zdravstvu, ki pregorevajo tako zaradi sistemskih neurejenosti in preobremenjenosti kot tudi zaradi vse pogostejših kratkih stikov s pacienti, za katere so krive pomanjkljivosti sistema, vključno z vse daljšimi čakalnimi dobami. V ambulantah družinske medicine, kjer je pomanjkanje zdravnikov največja težava, iz tedna v teden beležijo približno takšno statistiko: 8000 neizkoriščenih terminov, 16.000 nepotrebnih pojasnil, 2400 ponovno napisanih napotnic, ker so se prejšnje izgubile, 2400 neizkoriščenih specialističnih pregledov, brez opravičila.

Kaj se dogaja z odgovornostjo? Odgovora odgovornih ni. Ga bo spodbudila aktualna kriminalistična preiskava, po naših informacijah sprožena zaradi posameznika – ne toliko zato, ker se je finančno okoriščal na račun »skrajševanja« čakalnih dob, ampak predvsem zato, ker je izsiljeval, grozil in ustrahoval?

Ravnanje, ki je narekovalo današnjo preiskavo zaradi suma kriminalnih dejanj, je le še eden od znakov, da reforme ne potrebuje le zdravstvo, ampak tudi premisa varnosti, kakovosti in odgovornosti v zdravstvu.