Last minute*

Na mestu je razmislek o zadolžitvi. Če kdaj, je zdaj ta še ugodna.

Objavljeno
12. marec 2017 22.06
Suzana Kos
Suzana Kos
V času druge vlade Janeza Janše je trošenje prebivalstva strmoglavilo, nato pa se je zaupanje v prihodnost vrnilo. Zasebna potrošnja v zadnjem letu vidneje okreva in ob izvozu postaja glavno gonilo gospodarske rasti. Slovenci se v zadnjih mesecih tudi pospešeno zadolžujemo.

Pravi hit so posojila s fiksno obrestno mero, torej takšno, ki ostane enaka ves čas odplačevanja posojila. Ti krediti med ljudmi veljajo za »najvarnejšo« obliko zadolževanja. V zadnjem letu se povečujejo zlasti nakupi tistih stvari, ki smo se jim v krizi najbolj odrekali, torej osebnih avtomobilov, opreme za stanovanje in storitev, povezanih s preživljanjem prostega časa.

Slovenci v zadnjem času tudi bolj povprašujejo po potrošniških kot po stanovanjskih posojilih, a prav pri teh so se začele dogajati spremembe. Kredite z nespremenljivo obrestno mero so namreč nekatere banke začele ukinjati, druge krajšati njihovo odplačilno dobo, tretje jih že dražijo ali pa višje cene teh posojil še napovedujejo.

Obdobje zgodovinsko nizkih obrestnih mer se torej očitno končuje. Minuli teden sicer Evropska centralna banka ni spremenila svojih ključnih obrestnih mer, a nekateri analitiki že napovedujejo, da bi jih lahko začela postopno dvigovati v drugi polovici leta. Obrat v obrestni politiki poslovnih bank je torej logičen.

Kaj to pomeni za posojilojemalce? Da velja razmisliti o ponudbi »last minute«. Ta besedna zveza se sicer uporablja načeloma v turizmu in pomeni rezervacijo počitnic v zadnjem hipu, zdaj pa je uporabna ob razmisleku o morebitni zadolžitvi. Če kdaj, je zdaj ta še ugodna, vprašanje pa je, kdaj bo znova tako.

* v zadnjem hipu