Med tovariši

Frakcijski boji, spopadi in izstopi iz strank Združene levice v anketah do zdaj niso škodovali.

Objavljeno
25. junij 2017 17.40
jsu/volitve zdruzena levica
Zoran Potič
Zoran Potič
Kongres nove stranke Levica s starimi obrazi iz poslanske skupine Združene levice in strank Iniciative za demokratični socializem (IDS) in TRS bi lahko bil lep začetek vznika nečesa novega, če splavitev socialistične stranke, ki se delno preoblači tudi v zeleno, ne bi do določene mere zasenčil množični izstop iz stranke IDS. Kaj je ob kongresu nove stranke sam dogodek bolj zaznamovalo – rojstvo stranke ali protest razočaranih? Smo v soboto spremljali vznik ekosocializma v Sloveniji ali njegovo smrt?

Goreči govori in indijanske modrosti na kongresih so sicer lahko zanimivi, problem pa je, če ne tako velika dvorana, v kateri je združitveni kongres, ni zapolnjena do zadnjega kotička – kongresa se je udeležilo le 171 delegatov. Da dvorana Španskih borcev ni bila polna, je po svoje razumljivo, saj je po več kot letu dni od začetka povezovanja veliko sopotnikov odpadlo. Najprej cele koalicijske partnerice (Demokratična stranka dela in civilna iniciativa), iz Trsa so izstopali njeni ustanovitelji, v IDS pa je prav na dan kongresa nove stranke svoj upor manifestiralo 94 članov stranke. Dobrih deset odstotkov članstva stranke je stranko zapustilo z očitki, da je vodstvo IDS z Lukom Mescem na čelu poteptalo vse norme in načela tovarištva. Koliko članstva ideološko in akcijsko najagilnejše stranke, ki zagovarja socializem, je postalo pasivnega zaradi frakcijskega boja, pa lahko le slutimo. Po uradnih podatkih je na dopisnem kongresu IDS v dveh tednih glasovala okoli polovica vseh članov od vsega članstva.

Torej, je to konec ali začetek nove zgodbe? Pot, ki so jo prehodili novodobni slovenski socialisti, spominja na neko drugo pot, na dolg pohod kitajskih komunistov v tridesetih letih. Ti so se pod velikim pritiskom nacionalističnih sil podali na enoletni osemtisočkilometrski marš, v katerem je življenje izgubilo kar 90 odstotkov začetnega moštva. A preživeli so nato ideološko in fizično utrjeni izvedli tako silovito revolucijo, da je v najštevilčnejši državi na svetu komunistična partija še zdaj na oblasti.

So slovenski »preživeli« socialisti po letu dni frakcijskih bojev pred podobnim vzponom? Spopadi, težke besede in izstopi iz stranke Združena levica (kot tako smo jo merili v raziskavah javnega mnenja) na lestvicah priljubljenosti niso bistveno škodovali. Glede na to lahko sklepamo, da ima ideja, ki jo je do zdaj zagovarjala koalicija ZL in odslej stranka Levica, trdno in zvesto volilno telo. Stranka Levica ima na svoji strani tudi prepoznavne liderje, ti pa imajo v slovenskem okolju vedno pomembno vlogo, ko napoči dan odločanja na voliščih. Imajo tudi všečno ideologijo, pisano na kožo levemu volilnemu telesu, ki razočarano ugotavlja, da je v tranziciji le izgubljalo na račun plenilskih elit. Na tej točki pa najdemo zanimivo stično točko s stranko in liderjem na nasprotnem skrajnem polu, kjer desno volilno telo že nekaj mesecev posluša o plenilski mafiji in ugrabljeni državi.

Torej, smo v soboto spremljali konsolidacijo ali konec? Vsekakor start stranke Levica, ki bolj kot na zrelo, usposobljeno in utrjeno politično silo, spominja na druščino zanesenjakov, sanjačev in levih populistov.