Mi (ni)smo drugačni

Hrvaški državljani izjavam v slogu »mi smo drugačni« in o »čistih rokah« ne verjamejo veliko.

Objavljeno
06. maj 2014 21.33
Mokrice 11.3.2013, Zoran Milanović,foto: Tomi Lombar
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Hrvaški premier Zoran Milanović je odstavil ministra za finance Slavka Linića zaradi suma, da je oškodoval državni proračun. Milanović je poudaril, da med njim in Linićem ni več zaupanja. In zgodbe je bilo konec.

Ali pa tudi ne.

Že dolgo tli v vladajoči levosredinski stranki, ki jo vodi Zoran Milanović. Državljani Hrvaške vladajoči SDP in njeni »petelinji« koaliciji očitajo, da veliko v poltretjem letu mandata ni naredila. Zdaj so se pojavile še afere, v katerih so osrednji igralci prav člani vladajoče SDP, kar še dodatno slabi ugled stranke. V eno je vpleten vukovarski SDP župan Željko Sabo, ki mu očitajo podkupovanje svetnikov vukovarske mestne skupščine iz vrst HDZ, v drugo prav tako članica vladajoče stranke, sicer pa siško-moslavška županja Marina Lovrić Merzel, ki ji očitajo zlorabo položaja. Kriminalisti preiskujejo tudi delovanje pred kratkim na lastno željo odstople šefice hrvaške davčne uprave, članice SDP. Sumijo jo, da je pri svojem delu uporabljala dvojna merila; ena za prijatelje, druga za druge in pravzaprav povzročila afero Linić. Za jezo šefa vlade je poskrbel še strankin minister za znanost, šolstvo in šport Željko Jovanović, ki si je hotel »rezervirati« delovno mesto v Opatiji, ko bi zapustil ministrski položaj.

Premier Milanović je ob odstavitvi »svojega« ministra za finance Linića dejal, da »so čiste roke najpomembnejše«. Nekaj podobnega je dejal tudi pred časom, ko je ošvrknil HDZ in njenega nekdanjega prvaka Iva Sanaderja zaradi koruptivnosti: »Mi, koalicija in SDP smo drugačni,« je dejal.

Vendar, komaj je to izrekel, se je usul plaz koruptivnih afer, katerih osrednji igralci so bili prav njegovi strankarski člani, kolegi.

Vse več nezadovoljnih je tudi v vladajoči stranki, v kateri hočejo korenite spremembe v načinu vodenja države, stranke in v odnosu do podrejenih ter malo manj osebnih spletk v bitki za strankarsko oblast.

Državljani levosredinske vladajoče SDP že tako ali tako ne sprejemajo s kakšnimi posebnimi simpatijami. Da ne verjamejo izjavam v slogu »mi smo drugačni« in o »čistih rokah« dokazujejo v javnomnenjskih raziskavah. Prvič po letu 2008 je vodstvo med strankami, ki bi jo vprašani državljani Hrvaške volili, namreč prevzela opozicijska HDZ.

Hrvaška je v lastnem primežu nenehnih želja po dokazovanju z rezultati in željami, da bi bila najboljša. Za vrat jo stiska realnost, povezana tudi z okostnjaki iz nasledstva HDZ, vendar tudi s podatki o vse večji stopnji revščine, gospodarstvu, ki nikakor ne dobi pravega zagona in edino rešitev vidi v turističnih statistikah. Poleg tega ji še evropska komisija napoveduje šesto leto spopadanja z recesijo in nižanje BDP.

Kaj veliko se na Hrvaškem zaradi odstavljenega ministra za finance ne bo spremenilo. Bo pa gotovo vladajoča koalicija Kukuriku, na čelu s SDP morala tudi v lastnih vrstah dokazati, da je »res drugačna« od predhodnikov, in na lastnih primerih dokazati, da so »čiste roke« res najpomembnejše.