Ministrove besede

Rešilni dežnik
 za slabe terjatve v bilancah bank nedvomno potrebujemo.

Objavljeno
06. julij 2012 23.37
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Vojna med vodstvom Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) in vlado je dosegla novo etapo. Vlada je namreč v četrtek pozno zvečer neposlušni upravi, ki v zadnjih tednih ni izpolnjevala njenih povelij, vrnila udarec. Potem ko je odstopila prva dama agencije Dagmar Komar, je vlada začela tudi postopek za razrešitev članov uprave Danila Grašiča in Marka Goloba.

Pri tem je finančni minister še v četrtek zvečer javnosti razlagal, da vlada tega ne bo storila. Ne bo, ker je že! A to je minister zamolčal, menda zato, ker je sklep nosil oznako interno, ki pa je čez noč čudežno izginila.

Ob tej isti priložnosti je minister suvereno zatrjeval, da v zvezi z zakonom, ki ureja ustanovitev upravljavskega megaholdinga, ni pomembnih nerešenih vprašanj. A iz koalicijskih strank, zlasti Desusa, je bilo že v četrtek slišati pomisleke in nekatere pogoje za podporo zakonu. Še bolj jih je vznemiril načrt vlade, da holdingu za vrat obesi slabe terjatve bank, ki dosegajo milijarde evrov. Na nogah so tudi upokojenske organizacije in sindikati. Upravičeno. Njihovo premoženje se utegne utopiti v novem konglomeratu.

Poleg tega je zakon, ki ga je ministrstvo poslalo v koalicijsko usklajevanje, tako nedodelan in slab, da se pravniki ob njem držijo za glavo. Po mnenju nekaterih takšen sploh ni uresničljiv. Prenos slabih terjatev na holding pa utegne vse skupaj še dodatno zaplesti. Že nekaj časa je sicer jasno, da potrebujemo rešilni dežnik za slabe terjatve v bilancah bank. Vendar je vprašanje, ali je rokohitrska ideja s holdingom, ki se bo napajala iz premoženja državljanov, dobra in premišljena.

Minister Janez Šušteršič napoveduje, da bi predlagani koncept čez čas lahko omogočil poplačilo večine stroškov te operacije. A kdo tem besedam sploh še verjame?