Močvirje

Dnevu boja proti korupciji sledi dan človekovih pravic. Naključje?

Objavljeno
08. december 2014 21.42
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Jutri je mednarodni dan boja proti korupciji. Danes smo ga zaznamovali s predstavitvijo raziskave o procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v Sloveniji in razvojem koruptivnih praks ter okroglo mizo o državi kot (ne)odgovorni lastnici. Temeljne ugotovitve so tri. Prvič, večja podjetja, ki so ostala v posredni državni lasti, so idealno močvirje parcialnih političnih interesov in plenjenja javne lastnine. Drugič, v privatiziranih podjetjih je delež nadzornikov s političnimi povezavami višji kot v drugih – izstopata področji energetike in oskrbe z vodo – in takšna podjetja so manj produktivna. Tretjič, za manj produktivna veljajo tudi podjetja, ki so dobila državno pomoč – v petnajstih letih so jo dobivala večinoma vedno ista.

Pred tednom dni je Transparency International, ki je izmerila zaznavo korupcije v javnem sektorju v 175 državah, sporočila, da se je Slovenija letos uvrstila na 39. mesto, kar je štiri mesta boljše kot leta 2013.

Iztekajoče se leto so zaznamovala ravnanja vrste izpostavljenih politikov, ki so v predkazenskih in kazenskih postopkih, povezanih z domnevno zlorabo funkcije oziroma korupcijskimi kaznivimi dejanji. Mnogi državljani so jim bili to pripravljeni spregledati in so lahko na lokalnih in državnih volitvah spet slavili.

V sredo je svetovni dan človekovih pravic. Si dneva sledita po naključju? Mogoče, vendar ni dvoma, da je korupcija posledica razmer, v katerih je odsotnost temeljnih vrednot izrazita. Tisti, ki že vrsto let spremljajo korupcijo, opozarjajo, da je v tem času najhujši del korupcije odnos do delavcev, socialno ogroženih in izključenih, revnih, manjšinskih skupin.

S korupcijo, za katero nekateri menijo, da je že sistemska, kljub temu ne morejo opraviti zgolj represivni organi. Takšna pričakovanja so neutemeljena in bi zgolj potrjevala, da smo kot družba na celi črti zavozili.