Na čaju v Cityju

Čas obiska je pokazal, da je naša najšibkejša točka prav nestabilnost in nezrelost politike.

Objavljeno
23. april 2014 23.24
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Čas vladnega obiska v Londonu ni bil ravno posrečen – je pa simbolično pokazal, da je naša najšibkejša točka prav nestabilnost in nezrelost politike. Predsednica vlade Alenka Bratušek se je podala na Otok prepričevat investitorje, naj vložijo svoj denar v slovensko zgodbo vsega dva dni pred odločilnim kongresom stranke, kjer bo šlo s trmastim Zoranom Jankovićem tudi za biti ali ne biti te vlade.

Protokol obiska je sicer deloval kot namazan. V londonskem Cityju in na Downing Streetu 10 so nas za opravljeno dokapitalizacijo bank in druge vladne ukrepe seveda vljudno, diplomatsko in nemara tudi malo pokroviteljsko pohvalili – če kdo, znajo to prefinjeno storiti prav Angleži – pričakovati, da se bo naša delegacija vrnila iz evropske finančne prestolnice s polnimi kovčki sklenjenih poslov pa bi bilo seveda naivno in prenagljeno.

To nam kažejo že izkušnje s prejšnjih zadnjih štirih vladnih investicijskih konferenc v Düsseldorfu, Parizu, Moskvi in Milanu: od povsod se je poročalo o zanimanju investitorjev, kakšnih naložb – vsaj večjih, konkretnih – pa sploh še ni na obzorju. To nas seveda ne čudi. Slovenija bo zdaj potrebovala še vsaj leto stabilnega gospodarskega razvoja in stabilne politike, da bo za silo pokrpala slab imidž, ki si ga je ustvarila v preteklosti, ko smo se s tujimi vlagatelji večkrat pogovarjali s figo v žepu ali pa jih vodili za nos.

Čas za naložbe je zdaj ugoden, saj se v Evropo vrača nekaj prepotrebnega gospodarskega optimizma, okrevanje dobiva širši zamah, finančni trgi so precej manj živčni kot pred letom dni. V teh razmerah je najslabša možnost za Slovenijo, da se politična nestabilnost zavleče v prihodnje mesece – in ne uplahne po petkovem frčanju perja na kongresu PS.