Naj le izbere, pubertetnik

Morda se šolska oblast premalo druži z mladino.

Objavljeno
18. januar 2013 22.32
SLOVENIJA,LJUBLJANA,21.12.2011, SREDNJESOLCI IN NJIHOVI NAZORI. FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Kam bo šel vaš otrok, potem ko bo moral zapustiti varno zavetje devetletke? Daj, nauči se popravljati pralne stroje, mojstru plačam 30 evrov, če ga le pogleda, bo morda rekla mama. Za ploščice čakamo eno leto, se bo v ospredje rinil ata. Sitni pubertetnik pa bo izbral svojo smer – gimnazija.

Spomnimo se, bilo je obdobje, ko je šolska oblast odpirala nove in nove gimnazije, zdaj pa je ekipa ministra za izobraževanje in ostale šolske dejavnosti sklenila, da je gimnazijcev preveč. Naj se razgledajo še po poklicnih in srednjih strokovnih šolah, so sklenili in se tudi (ali predvsem) zato odločili, da je prostora na gimnazijah zdaj preveč.

Izbrali so jih kakšnih sedemnajst in pri vsaki prečrtali po en oddelek. Med »žrtvami« so velike mestne gimnazije, ki vsako leto odganjajo novince z omejitvijo vpisa, šole z le enim gimnazijskim oddelkom, podeželske gimnazije z dolgo tradicijo in brez težav, ko je treba napolniti oddelke...

Ministrstvo se je pač odločilo, da bo generaciji, ki se bo letos izvalila iz osnovne šole – in bo nekaj manjša od lanske – ponudila 450 gimnazijskih mest manj kakor lani. Šolska oblast si je zamislila, da si bo tako večji del generacije primoran izbrati poklicno ali srednjo strokovno šolo. Poleg tega, so nam nedolgo tega zagotovili ljudje na ministrstvu, tudi ravnatelji sami pravijo, da na gimnazije ne prihaja več takšna elita kakor v dobrih starih časih časih.

Otroke imamo radi, zato se bomo postavili na njihovo stran, in rekli, če je le mogoče, naj gredo na šolo, ki jo izberejo. Vprašali pa se bomo, ali imamo pri šolski oblasti »elito«, ki bo razumela, da z nenadnimi omejitvami vpisa na gimnazije mladine pač ne bodo navdušili za noben poklic. Kako jim kaj takega sploh pade na pamet? Morda se premalo družijo z mladino.