(Ne)premišljeno preimenovanje

Prvo zarezo v trdnost koalicije je naredil prav ideološki boj

Objavljeno
05. julij 2012 22.26
Dejan Karba, notranja politika
Dejan Karba, notranja politika

Državnozborski odloki, resolucije in deklaracije, priporočila in sklepi naj bi predstavljali odloke in deklaracije, priporočila in sklepe najvišjega predstavniškega in zakonodajnega organa v Republiki Sloveniji. Opravljanje zakonodajne funkcije oblasti in nadzorna funkcija sta temeljni nalogi DZ.

Zadnji sklep parlamentarnega odbora za obrambo, ki je bil gladko sprejet z glasovi poslancev opozicije in trojčka koalicijskih strank SLS, DL in Desus, je jasen: obrambni minister Aleš Hojs naj razveljavi preimenovanje vojašnice Franca Rozmana - Staneta. In minister?

O tem niti slučajno ne razmišlja, iz SDS in NSi pa ga k temu goreče spodbujajo. Hojs vztraja pri svojem, suverenost pri samovolji pa mu omogoča zakon o obrambi. Vojašnica bo skladno z njegovim »lokacijskim principom poimenovanj vojašnic po tistih padlih v osamosvojitveni vojni, ki so bili formalno člani TO« imenovana tako, kot bo rekel on. In pika.

Vladne stranke naj ne bi – skladno s koalicijsko pogodbo – odpirale ideoloških tem. K temu so se tudi jasno in javno zavezale, prvi med njimi pa je to zavezo napovedoval ves čas lanske predvolilne kampanje. Mu je kdo sploh verjel?

So mu verjeli vsaj prvaki strank, ki so se pod njegovo taktirko odločili pajdašiti se v težkih časih po »naravni katastrofi«, kot je Janša ta teden krstil bivšo Pahorjevo vlado? Si Virant, Žerjav in Erjavec upajo priznati, da premieru glede ideoloških tem (več) ne verjamejo? Bo kdo od naštetih pokazal s prstom in Janši povedal, da prav on neti spore?

Ne bo. Enako, kot so v soglasju potihnili po razdvajajoči državni proslavi, kjer je »Janševo« Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki je komaj shodilo, odigralo pomembno vlogo, se bodo obnašali tokrat. Pač, Janša ne more iz svoje kože, vedo povedati neformalno.

Hojs je res v zmoti in tega nam ta trenutek v državi ne bi bilo treba, še ugotavljajo in svarijo pred nevarnim ideološkim razkolom Slovencev. O tem, da bi kdo Janšo vprašal po zdravi kmečki pameti, ne duha ne sluha. Desusov predsednik obrambnega odbora Franc Jurša si je upal – vsaj to – javno povedati le, da Hojsu niti pod razno ne verjame, da ga je k sporni odločitvi gnal le lasten vzgib.

VSO, v katerem je bil Hojs do pred kratkim še član glavnega odbora, je imel maja svojo lastno proslavo. Nacionalna televizija jo je prenašala v najbolj gledanem večernem terminu. VSO je Hojsa pozval, naj po njihovem okusu spremeni praznik Slovenske vojske. Predsednik VSO je na nedavnem obrambnem odboru nepovabljen in s povzdignjenim tonom kot edini predstavnik veteranskih združenj nagovoril poslance. VSO očitno postaja edini legitimni tolmač slovenske novejše zgodovine. V VSO je največ članov iz SDS.

Če kaj, lahko po Hojsovem (ne)premišljenem preimenovanju vojašnice FRS pod črto jasno zapišemo le, da je prvo zarezo v trdnost koalicije naredil prav ideološki boj.