Ne razumejo

Če jim sklep ne ustreza, svoje resnice ne morejo prikazati s pravnim mnenjem.

Objavljeno
31. januar 2016 20.51
Tina Kristan
Tina Kristan
V zadnjih dveh mesecih, odkar smo razkrili, da si na nekaterih fakultetah izplačujejo dodatek za stalno pripravljenost, se je pokazalo, da nekateri v naši družbi marsičesa ne razumejo. Ne razumejo, da ni lepo lagati. Da je norost v teh časih razlagati, da imajo le tri tisoč evrov plače. Zdrav razum jim ne pove niti, da kot dekani, ki za opravljanje te funkcije prejemajo dodatek, nimajo razloga, da bi bili v stalni pripravljenosti, in to vse dni in noči. Ne razumejo, da v njihove osnovne naloge, za opravljanje katerih dobijo plačo, sodi komuniciranje s kolegi iz drugih časovnih pasov. Niti da ima dan za vse ljudi na svetu le 24 ur.

Kot intelektualni eliti jim niti ni jasno, da imamo v družbi pravila, ki jih moramo spoštovati vsi državljani. Da tudi na univerzi obstajajo nadzorstveni mehanizmi in organi, ki niso sebi namen. In da v normalnih demokracijah večnih mandatov ni. Predvsem pa ne razumejo, da ne bi smeli brez zadržkov rušiti različnih institucij v družbi. Ker jim odločitev na primer inšpektorata ali računskega sodišča ne ustreza, svoje resnice ne morejo iskati tako, da nekoga od podobno razmišljujočih zaprosijo, da napiše pravno mnenje. Ne razumejo niti, da je etična napaka pač etična napaka. In da načrtno izplačevanje dodatka za stalno pripravljenost ni le nesporazum. In ne razumejo niti svobode medijev. Škoda.

Škoda zato, ker so v manjšini, a kljub temu mečejo slabo luč na celotno visoko šolstvo. Škoda tudi, da drugi – večina – ne razumejo, da bodo morali biti bolj aktivni, če bodo želeli, da ne bo opisana manjšina, tudi s slabšanjem delovnih razmer, krojila njihove prihodnosti.

In škoda tudi zato, ker bodo oboji skupaj težko prepričali katerega od naslednjih ministrov, ki bo spet prišel z idejo, da je treba zvišati njihovo zakonsko določeno delovno obveznost.