Nihče si ne upa napovedati prihodnosti glifosata v EU

Kontroverzni herbicid:  Kako bodo države glasovale je težko napovedati, Slovenija je za postopno prepoved do leta 2022.

Objavljeno
01. november 2017 19.15
lvi*pesticidi
Maja Prijatelj Videmšek
Maja Prijatelj Videmšek
Ljubljana – Že dve leti se v Evropski uniji vleče saga s kontroverznim glifosatom. Nastavki so se kazali že prej, saj je to najpogosteje uporabljen herbicid na svetu, zadnji dve leti pa so njen dramski lok napela razkritja, ki mečejo slabo luč tako na zagovornike kakor nasprotnike prepovedi pesticida.

Prejšnji teden je stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo, ki ga sestavljajo predstavniki 28 držav članic Evropske unije, spet prestavil glasovanje o podaljšanju dovoljenja glifosata v EU, ki bo poteklo 15. decembra. Evropska komisija, ki je sprva predlagala podaljšanje dovoljenja za deset let, a pri tem ni dobila podpore, je odgovornost za odločitev o glifosatu preložila na države članice. Kako bodo glasovale, je po besedah Anje Hazekamp, poslanke Evropske združene levice – Nordijske zelene levice, težko napovedati. »Francija podpira prepoved, Nizozemska, ki je največja izvoznica hrane, naj bi tudi glasovala zanjo, Nemčija je še neodločena, a pričakujem, da se bo vzdržala ali glasovala proti, Italija je proti,« pojasnjuje stališče nekaterih največjih kmetijskih pridelovalk.

Za odločevalce je še posebno težko, ker v rokah nimajo nedvoumnih izsledkov študij, ki bi dokazovale ali ovrgle rakotvornost glifosata. Dodatno zmedo delajo nasprotujoče si študije Mednarodne agencije za raziskave raka v Svetovni zdravstveni organizaciji ter evropskih agencij za varnost hrane (Efsa) in za kemikalije (Echa). Te so posledica drugačnega metodološkega pristopa, a – kot so pokazali »Monsantovi dokumenti« – tudi številnih nestrokovnih intervencij tako zagovornikov, zlasti Monsanta, kakor nasprotnikov glifosata v EU.

Slovenija se je postavila na stran držav, ki se zavzemajo za postopno prepoved glifosata. Da bi prepoved – takojšnja ali postopna – pomenila slabo novico za 97 zaposlenih v podjetju Albaugh TKI v Rušah, je precej neposredno povedal predsednik Albaugh Europe Douglas A. Kaye. Po njegovem je celoten postopek odločanja o nadaljnji prodaji glifosata v EU spolitiziran, glifosat pa je »najpomembnejši in eden najvarnejših herbicidov v kmetijstvu«. Albaugh TKI je na Arso naslovil vlogo za šestkratno povečanje proizvodnje, s katero namerava povečati tudi količino glifosata v končnih izdelkih.