Nizki Cerarjev let

Je rezultat, ki ga kaže aktualni barometer, tudi končna cena?

Objavljeno
08. februar 2016 20.15
Zoran Potič
Zoran Potič
Najnovejši Delov barometer je izmeril najnižjo podporo vladi Mira Cerarja doslej. Tokratna raziskava ne napoveduje, kdo bi utegnil zmagati na volitvah, če bi te bile prihodnjo nedeljo, pač pa lahko s pomočjo javnomnenjske ankete z dolgoletno tradicijo in zanesljivo metodologijo opazujemo trende. In ti za vlado niso dobri.

Za vlado je bilo doslej, ko smo jo spremljali skozi prizmo javnega mnenja, značilno, da ji je podpora nihala. Obdobja stabilnosti so bila redka, vsaki rasti, običajno izmerjeni po praznikih ali počitnicah, je sledilo počasno upadanje javne podpore. Najnižja podpora vladi v tem mandatu je verjetno precej povezana z odločitvijo Mira Cerarja, da se ne bo odrekel uslugam ministra za finance Dušana Mramorja, ki se je znašel v nevarnem objemu afere stalnih dodatkov za pripravljenost, kljub ponujenemu odstopu. Že ko se je Cerar tako odločil, je bilo jasno, da bo za to moral plačati visoko ceno. Vprašanje je, ali je rezultat, ki ga tokrat kaže barometer, tudi končna cena. Predhodne vlade so shajale s še nižjimi podporami javnosti kot sedanja vlada, vendar so bile tudi že znanilec bližajočega se konca. A tega pri sedanji vladi še ni opaziti. Vprašanje je tudi, ali bi si slovenska javnost, kljub nezadovoljstvu, želela novih volitev.

Vlada Mira Cerarja ima trdno podporo v državnem zboru, kjer je jedro politične moči. Na roko ji tudi gre, da nobena stranka ni pripravljena na ponovitev paritvenega plesa s potencialnimi volivci. Kljub temu se postavlja vprašanje, koliko časa lahko funkcionira neka vlada, ki je velik del javnosti ne podpira. Zato vlado Mira Cerarja zdaj čaka predvsem naloga, da si za silo povrne zaupanje javnosti. Obljube o dvigu življenjskega standarda bodo najbrž premalo v tem trenutku.