Njegov boj

SDS, ki opozarja na sporne iranske transakcije v NLB, sama uporablja denar sumljivega izvora.

Objavljeno
09. januar 2018 20.05
Zoran Potič
Zoran Potič

V SDS nimajo sreče, saj jih že vsaj deset let spremljajo dogodki, ki jim vedno znova prekrižajo načrte na poti na oblast. Enkrat je to Patria, drugič falsificiranje zgodovinskih dokumentov, tretjič sodni postopki zoper večnega predsednika stranke Janeza Janšo, ki da se vedno začenjajo pred volitvami, potem ima njen predsednik težave s pojasnjevanjem izvora svojega premoženja in na koncu z zadnjo afero, ko jim preveč nadležni mediji podrejo načrt začetka predvolilne kampanje z objavo zgodbe o sumljivem financiranju stranke.

Predstavljate si, kaj si zaverovani podporniki stranke SDS mislijo po včerajšnjem dogodku, ko je prišlo v javnost, da je SDS najela skoraj pol milijona evrov pri fizični osebi, o kateri ne vemo tako rekoč ničesar, razen tega, da je državljanka BiH, natančneje iz Republike Srbske, ki v mednarodni javnosti ne slovi po finančni preglednosti, ampak jo namesto tega lahko najdemo na seznamu držav, ki imajo strateške pomanjkljivosti na področju pranja denarja.

Zgodba o spornem financiranju stranke je bila objavljena na dan, ko je SDS hotela sesuti predsednika vlade Mira Cerarja z ustavno obtožbo, pa se ji to ni izšlo, saj včeraj ni nikogar zanimalo, kaj imajo povedati poslanci, ampak smo se vsi ukvarjali z najemom posojila SDS, s katerim namerava ta financirati svoje aktivnosti v letošnjem super volilnem letu. Nedvomno mora za vsem tem biti zarota, že lahko spremljamo komentarje na forumih, kjer si podporniki te stranke dajejo duška.

Ironija je, da stranka, ki vstopa v volilno kampanjo s slogani, kot »naredili bomo red v zdravstvu« ali pa »Slovenijo bomo zavarovali pred migranti«, financira svoje aktivnosti z denarjem sumljivega izvora. Stranka, ki je zadnje leto glasno opozarjala na sporne transakcije denarja iz Irana prek NLB in to zgodbo celo ponesla na evropski podij, uporablja denar, katerega izvora v tem trenutku ni mogoče pojasniti. Čeprav je velika verjetnost, da je SDS s sila nenavadno finančno operacijo prekršila vsaj en zakon, se ji to pri podpori v javnosti ne bo zelo poznalo. Janša je namreč v teh desetih letih z vsemi pravnimi in političnimi sredstvi izklesal del volilnega telesa, katerega vere v stranko s takšnim vodstvom ne more zamajati nobena afera.

Včerajšnji dogodek razkritja sumljivega financiranja stranke je indikator, da bomo prihodnjega pol leta priča neusmiljeni politični bitki, kakršne že dolgo nismo spremljali, če sploh kdaj. Pred Janezom Janšo je še zadnji poskus prepričati dovolj veliko množico Slovencev in Slovenk, da mu zagotovijo dovolj visoko podporo, da bi lahko sestavil koalicijo. V tem svojem boju, kot vidimo, ne bo izbiral sredstev ne varčeval z denarjem. Slog, ki ga pri tem uporablja, je dosledna kopija politične nekorektnosti Donalda Trumpa, ksenofobna kopija Viktorja Orbana in šovinistična podoba avstrijskih svobodnjakov. In ustavna obtožba se za zdaj kaže kot taktična napaka, ker ne prinaša nobenih zaželenih učinkov. Prej nasprotno.