Nokia Slovenije 
nima več na zemljevidu

Modelov lumia s sistemom windows phone v Slovenijo ne bo še vsaj pol leta.

Objavljeno
25. november 2011 19.41
Posodobljeno
27. november 2011 11.00
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Matjaž Ropret, gospodarstvo

Redke so korporacije (in njihove podružnice), ki zgledno skrbijo za slovenski trg. Kar pomeni, da na njem ponujajo vsaj podoben, če že ne enak nabor proizvodov in storitev kot v tujini (in po enakih cenah), da so ti poslovenjeni, da imajo uporabniki na voljo servisne storitve v Sloveniji in da je podjetje nasploh aktivno tudi na lokalnem trgu, čeprav ta v nobenem pomenu ni prednosten ali pomemben.

Med tistimi, ki so doslej vsaj po nekaterih merilih sodili v zgornjo kategorijo, je bila finska Nokia. Njeni mobilniki s slovenskimi izbirniki so k nam prihajali z majhno zamudo ali sploh brez nje – pritoževanje čez servisne storitve bomo tokrat zanemarili –, delovala je večina storitev (čeprav ne vse, denimo glasbena), dogajale so se različne promocije. Vendar se je v zadnjih mesecih odnos tega podjetja do Slovenije občutno poslabšal.

Najbolj se to vidi pri hitrosti, s katero novi Nokijini modeli prihajajo na naš trg. Ne samo pametni telefoni s sistemom symbian, ti se niti operaterjem ne zdijo več posebno zanimivi. Nokia na večjih evropskih trgih že prodaja telefon(a) s sistemom windows phone (lumia), druge države naj bi postopoma sledile prihodnje leto. Vendar po neuradnih informacijah iz več virov Slovenije verjetno ne bo med njimi vse tja do poletja. Zagotovo pa ne pozimi. Zaradi takih načrtov Nokie so operaterji zelo zadržani tudi do ostalih modelov s sistemom windows phone, ki bi si zaslužil nekaj podpore, saj je svež, v Sloveniji pa ta čas povsem dominira android. Dolgo smo čakali tudi na model n9.

Konec oktobra je korporacija pripravila redni letni dogodek Nokia world, ki so ga razglasili za rekordnega po številu navzočih novinarjev, analitikov in predstavnikov operaterjev. Kljub temu se podjetju ni zdelo vredno v London povabiti niti enega novinarja iz Slovenije. Zelo očitno Nokia Slovenije ne uvršča več med tiste trge, ki jim je vredno namenjati vsaj osnovno pozornost. Pomembni tako ali tako nismo bili nikoli. Četudi agencija, ki pri nas predstavlja še vedno največjega svetovnega proizvajalca mobilnih telefonov, svoje delo opravlja korektno, se odnos Fincev (in ameriških šefov) vidi na daleč.

Ob tem pa Nokia še zdaleč ni edino pomembno podjetje iz panoge zabavne elektronike, ki se s slovenskim trgom ukvarja po liniji najmanjšega odpora ali pa se sploh ne ukvarja. Panasonic, Canon, Samsung v nekaterih segmentih, Fuji in Casio so samo nekateri primeri. Tudi ti proizvajalci so v naši državi neaktivni, nekateri izdelkov sploh ne ponujajo, drugi jih, a z zamudo, drago in brez ustrezne poprodajne in marketinške podpore. Vendar kakega od manjših proizvajalcev fotoaparatov ali televizorjev morda celo razumemo, da se požvižga na Slovenijo. Za vodilnega izdelovalca mobilnih telefonov pa je tak odnos popolnoma neprimeren. Modelov lumia s sistemom windows phone v Slovenijo ne bo še vsaj pol leta.