Nova pot

Monopol SDP in HDZ je načet. Načeto je tudi politično razmerje med »plesalcema«.

Objavljeno
22. julij 2013 20.42
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Po ustanovnem zboru nove politične stranke na hrvaškem političnem prizorišču, stranke Hrvaško svitanje – Stranka ljudstva, ki sebe uvršča na desno sredino, vse kaže, da se je začel živahen proces. Svoje sta k temu dodala tudi prvaka največje opozicijske stranke HDZ Tomislav Karamarko in Hrvaške kmečke stranke Branko Hrg, ki sta podpisala, kot sta dejala, pogodbo o strateškem partnerstvu.

Gre za nadaljevanje politike HDZ, ki želi združiti čim več strank desnice za skupen boj proti levosredinski vladni koaliciji. Karamarko sicer poudarja, da pomeni koalicija s kmečko stranko tudi korak proti levici, medtem ko je Hrg poudaril, da so sami bolj levo od HDZ, niso pa stranka levice, ampak političnega centra.

Z ustanovitvijo omenjene nove stranke »hrvaškega svitanja« se je seznam političnih strank na Hrvaškem podaljšal na 141. Veliko? Pravzaprav ne, saj sta najpomembnejša »igralca« – vsaj za zdaj – le največja pozicijska socialdemokratska SDP, na čelu katere je Zoran Milanović, ter največja opozicijska HDZ. Stranki tudi sestavljata tako imenovani bipolarni politični sistem, ki se na Hrvaškem že kar nekaj časa ni spremenil. V dosedanjih letih sta namreč le ti stranki zasedali oblast; seveda, z nekaj manjšimi sateliti, ki pa so igrali razmeroma nepomembne vloge.

Odslej bo drugače, je slišati napovedi.

»Hrvaško svitanje« z disidentom iz vrst HDZ Milanom Kujundžićem na čelu bržkone ne bo nepomemben »plesalec« na političnem parketu, HDZ pa že tako uresničuje dano si nalogo združevanja strank desnice za boj proti levosredinski vladni koaliciji. Zdaj se čaka poteza levice. Napovedi ustanovitve »nečesa novega« že dlje časa krožijo po prestolnici najmlajše članice evropske družine. Za to naj bi poskrbela večni župan Zagreba Milan Bandić in prvi mož vse bolj uveljavljenega Nacionalnega foruma Nikica Gabrić, ki ju menda tiho podpira celo predsednik Ivo Josipović.

In če je res, da naj bi se Bandić in Gabrić »nekako združila« v okviru »tretje poti«, potem je že zdaj jasno, da bo tudi ta igrala pomembno vlogo v hrvaški državni oblasti. Zaradi različnih pogledov na socialdemokracijo in aktualen, še zdaleč ne rožnat trenutek, v katerem se je znašla Hrvaška, z »novo potjo« vse bolj simpatizira javno mnenje. Svojo »tretjo pot« iščejo tudi v Istri, kjer so vse glasnejši namigi, da bi se na naslednjih volitvah utegnila skupaj pojaviti Istrski demokratični zbor in zdajšnja kukuriku koalicijska Hrvaška ljudska stranka (HNS), na čelu katere je Vesna Pusić. V vladajoči SDP so zbegani, za povrhu jih pesti še znotrajstrankarsko prerekanje o tem, kdo bo prevzel vajeti v najmočnejši lokalni organizaciji – v Zagrebu. Kandidatov je več, prav tako umazanega perila.

Monopol SDP in HDZ je načet. Načeto pa je tudi razmerje obeh političnih plesalcev, ki sta si »partnerice« doslej lahko izbirala po mili volji. Odslej ne bo več tako. Navsezadnje tudi zato, ker bi novi igralci radi precej več razmišljali o prihodnosti kot pa se prerekali zaradi bipolarne preteklosti, in si tudi tako zagotovili politično preživetje.