Odgovornost močnejših

Šole so prve, ki bi si morale prizadevati, da so otroci kar najbolje zaščiteni.

Objavljeno
24. oktober 2017 22.57
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Osnovna šola Prebold je z odločitvijo, da otrok ne bo več vozila na sistematske preglede, izzvala nevarne razlage predpisov. Šola je po zakonu dolžna z zdravstvenimi zavodi sodelovati pri izvajanju zdravstvenega varstva, kakšno natančno naj bo to sodelovanje, poleg tega da morajo šole pošiljati poimenske sezname učencev, ni določeno. Vendarle se je dosedanja praksa izkazala za dobro in učinkovito.

Zveza prijateljev mladine Slovenije je opozorila, da je država s tem, ko so otroke na sistematske preglede vozile šole, poskrbela, da so bili pregledani vsi otroci. Tudi tisti, katerih starši jih morda na pregled ne bi pripeljali. Združenje ravnateljev tako razlago ocenjuje za problematično, češ da se s tem odgovornost staršev prelaga na šole.

Res je, da so za otroke odgovorni starši. Vendar, ali res lahko pričakujemo, da bodo na preglede, če bodo šole iz tega povsem izključene, prišli vsi otroci? Ni malo staršev, ki hodijo na roditeljske sestanke s starejšimi otroki, da jim ti prevajajo iz slovenščine. Bodo razumeli povabilo na sistematski pregled? In, da, obstajajo tudi brezbrižni starši.

Otroci si ne izberejo svojih staršev. In prav sistematski pregled lahko pokaže, ali ima otrok kljub močnim nogam šibko srce, ki ga lahko izda pri uri športa, ali je morda žrtev nasilja, ki ga storilec gotovo ne bo peljal na pregled. In če smo še družbeno odgovorni, prav ti pregledi lahko preprečijo draga poznejša zdravljenja in omogočajo vpogled v zdravje več generacij, na podlagi katerega nastajajo različni ukrepi in predpisi.

Šole, v katerih delajo z najšibkejšimi členi naše družbe, so prve, ki bi si morale prizadevati, da so otroci kar najbolj zaščiteni. Da imamo sistem, kjer najmočnejši ne prelagajo odgovornosti, ampak se z močjo, ki jo imajo, borijo za vsakega posebej. Še posebno za tiste, ki za sabo nimajo najmočnejših staršev.