Odločilni dnevi

Virant očitno poskuša dokazati, da ni vstopil v tekmo v dogovoru z Janšo.

Objavljeno
27. november 2011 19.05
Posodobljeno
27. november 2011 19.08
Tanja Starič, notranja politika
Tanja Starič, notranja politika
Petega decembra bodo državljani politike, ki jih te dni, če je treba, obiskujejo tudi na domovih, videli le še na TV-zaslonih. Nekaj časa niti tam ne prav pogosto. Začela se bodo namreč koalicijska pogajanja, ki bodo očitno vsaj tako naporna kot v prejšnjih mandatih.

To kaže tudi nepričakovano sobotno sporočilo Gregorja Viranta, ki s svojo »ne levo ne desno« listo lahko brez težav sodeluje ali v Janševi ali Jankovićevi vladi. A javna objava pogojev za vstop v koalicijo slab teden pred koncem kampanje zagotovo ni namenjena potencialnim mandatarjem, ampak volivcem. Nekdanji Janšev minister s kritiko dosedanje politike SDS očitno poskuša dokončno ovreči špekulacije, da je v volilno tekmo vstopil v dogovoru s svojim nekdanjim predsednikom vlade. Obenem je potrdil, da slovenska politika desno od sredine ni več homogena gmota, ki misli le z eno glavo in govori samo z enim jezikom. To pomeni, da se Janševa SDS, kljub vsej prtljagi iz preteklosti, očitno vrača na čelo izvršne oblasti, a prav veliko zaveznikov tam ne bo imela. Virantovo sporočilo je v resnici precej brutalno: potencialnemu mandatarju, ki je v sodnih postopkih zaradi suma korupcije, je javil, da bo njegova lista, ko bo vstopila v vlado, zahtevala resorje pravne države. Da bodo sodišča lahko neodvisno opravljala svoje delo? No, tega Virant ni izrekel.

Ankete kažejo, da bomo dobili desno ali pa, kar se zdi ta hip manj verjetno, levo vlado. Sredine, ki je bila v devetdesetih vodilna politična sila v državi, skorajda ni več. V ta prostor zdaj očitno meri Virant. Njegov nastop, v katerem je ošvrknil desnega in levega favorita, je bil zato zanimiv, a do neke mere logična otvoritev zadnjega tedna kampanje. Tudi iskrena? Počakajmo na 5. december.