Odločno

Na krizo se Francija odziva z notranjo trdnostjo, enotnostjo in priseganjem na vrednote.

Objavljeno
09. januar 2015 23.53
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Francoska država je udarila odločno, trije džihadisti so padli pod streli. Predsednik François Hollande napoveduje trdno držo ponosne Francije. Žal so na koncu izgubili življenje še štirje nedolžni. Gotovo je, da je tragedija, napad na časnik Charlie Hebdo, prelomnica za sodobno Francijo. »Je čas prej in je čas pozneje,« je sinoči po dramatičnem koncu operacij izjavil premier Manuel Valls. Zaradi izbora tarče napadov je zgroženost še posebno močna.

Za grozljiv napad na časnikarske kolege, ki so za svoja sporočila izbrali satiro, so res krivi blazneži, ki ne morejo imeti nobene zveze z nobeno vero. Prizori pred Veliko mošejo v petek v Parizu so bili pretresljivi. Tudi muslimani, ki so del Francije in živijo enako življenje kot vsi drugi, se počutijo žrtve tega, da skrajneži morjenje utemeljujejo z njihovo vero. Strah, da bodo kot verska skupnost ožigosani, žrtve predsodkov in še bolj odrinjeni na rob, je močan.

Na krizo, ki jo je povzročil napad, se Francija odziva, vsaj v prvi fazi, z notranjo trdnostjo, enotnostjo in priseganjem na vrednote. Toda modrost odziva se bo merila po naslednjih korakih. Ti bi lahko – če bodo preveč radikalni – še bolj omajali že tako krhko ravnotežje. Največji izziv je, kako preprečiti, da v Evropi rojeni in živeči mladi ne bodo končali v džihadističnih krogih in se iz srca Evrope odpravljali na oddaljena bojišča.

Socialna bomba v okolici francoskih mest ne more nikogar navdajati z optimizmom. Četudi je Francija s svojo zgodovino težko primerljiva z drugimi državami, je napad na Charlieja Hebdoja neposredni napad na temeljne evropske vrednote. Tudi skrajneži, ki so si za tarčo izbrali bostonski maraton ali judovski muzej v Bruslju, so imeli enako vodilo. Zgolj s silo, večjim nadzorom in demonstracijo odločnosti v različnih oblikah se tega ne bo dalo odpraviti. To je dilema vse Evrope.