Optimizem z napako

Kako se bo končalo leto 2014, bo, celo bolj kot od gospodarskega preobrata, odvisno od političnih turbulenc.

Objavljeno
29. december 2013 18.00
iza soočenja
Tanja Starič, notranja politika
Tanja Starič, notranja politika

Novoletne napovedi dveh prvih politikov v državi, predsednika republike in premierke, imajo skupni imenovalec. Prihodnje leto bi se gospodarski kazalniki, prvič po izbruhu krize, lahko počasi začeli obračati navzgor. Na tej točki se sicer previdni optimizem prvakov konča. Z utemeljenim razlogom.

Slovenija še ni začela strukturnih sprememb in jih brez širokega političnega soglasja, ki se ta hip zdi popolna iluzija, tudi ne bo sposobna izpeljati. Državljani ne bomo živeli nič bolje. Nasprotno. Ta hip ni jasno, kakšne bodo posledice prenosa terjatev na slabo banko za zaposlene v teh podjetjih. Lahko pa sklepamo, da se utegnejo v prihodnjih mesecih vrste na zavodih za zaposlovanje dramatično podaljšati.

To bo, o tem ni nobenega dvoma, še eno težko leto. Kako se bo končalo, pa bo, celo bolj kot od gospodarskega preobrata odvisno od političnih turbulenc. V njih bosta znova pomembna akterja Zoran Janković in Janez Janša.

Prvi zato, ker se bliža čas obračuna na vrhu Pozitivne Slovenije. Ker se bo Zoran Janković na jesenskih lokalnih volitvah verjetno znova potegoval za mesto ljubljanskega župana, bo pred tem moral razčistiti svoj položaj v stranki.

Alenka Bratušek je s tem, ko je oktobra privolila v odločitev – zlasti – poslancev, da se spopad za predsedniško mesto v PS preloži, zamudila pomembno priložnost. Ker ni razčistila razmerja z ustanoviteljem PS, je njen položaj v koaliciji manj trden, kar se bo zagotovo pokazalo v pogajanjih o novi koalicijski pogodbi.

V stranki je sicer močnejša, a del poslancev ohranja zvestobo Jankoviću. Zato poslanski skupini grozi razkol, kar bi posledično pomenilo tudi padec vlade.

Zgodba se bo verjetno razpletla v prvih mesecih prihodnjega leta, vse niti pa ima znova v rokah Janković. Ta lahko izstopi iz stranke ali pa znova zahteva volilni kongres. V vsakem primeru bo izid tega spopada točka, ki bo odločala, ali bo šla Slovenija na predčasne volitve.

Drugi ključni akter, Janez Janša, bo v prihodnjih mesecih verjetno dočakal odločitev višjega sodišča o primeru Patria. Možnosti so tri: primer lahko vrnejo na prvo stopnjo, dvakratni bivši predsednik vlade je lahko opran krivde, ali pa gre v zapor. Kakšna bo sodba, seveda ni mogoče napovedati, že zdaj pa je jasno, da se Janša v nobenem primeru ne bo umaknil s političnega prizorišča.

V zadnjih mesecih očitno krepi trdno jedro privržencev, ki se mu – tudi če bo višje sodišče pritrdilo okrajnemu in čakata Janšo dve leti zapora – zagotovo ne bo odreklo. Kar napoveduje novo obdobje izrednih razmer in delitev, s tem pa tudi politične nestabilnosti.

Zato je v novoletnih napovedih pač treba biti previden. Če je umiritev političnih strasti ključni pogoj, da se Slovenija izkoplje iz živega peska, v začetek preobrata v prihodnjem letu pač ne moremo verjeti.