Po euru 2016 ne za Brexit

Volivci iz nogometnega miljeja, ki ima stik z Evropo prek lige prvakov in evropske lige, so glasovali za ohranitev sedanje EU.

Objavljeno
27. junij 2016 01.52
FBL-EURO-2016-MATCH38-WAL-NIR
Jernej Suhadolnik
Jernej Suhadolnik
»Če bi Britanci glasovali o izstopu iz Evropske unije po koncu evropskega prvenstva v nogometu, bi bil razplet referenduma drugačen.« Tako je zatrdila večina udeleženk »mini ankete« (spraševali so pare, a so bila dekleta zgovornejša), ki so jo pred tekmo Walesa in Severne Irske opravili novinarji francoske nacionalno-komercialne televizije TF1 med navijači Walesa.

Če odmislimo dejstvo, da bi slovo Velike Britanije od Evropske unije gotovo oslabilo obe »strani« – Velika Britanija bi bila manj privlačna za ZDA, Evropa pa bi izgubila del enotnega trga –, in možnost, da #Brexit sploh ne bo dočakal implementacije v prakso, so bili odgovori navijačev zanimivi. Kot da bi vedeli, da bi izstop Velike Britanije iz EU vsaj delno prizadel tudi nogomet na Otoku, predvsem gospodarsko uspešnico, imenovano premier league, ki letno ustvari 4 milijarde funtov prihodkov. Pravniki resda niso enotni o možnih učinkih izstopa Velike Britanije na (angleški) nogomet; vodstvo lige bi pri vladi lobiralo za »mehkejše« zahteve do »tujih delavcev«, kakršni bi postali nogometaši iz območja EU, klubi iz premier league bi imeli težave z novačenjem obetavnih najstnikov s stare celine, saj (vsi) ne bi dobili delovnih dovoljenj. Morda. De facto drži le, da so angleški klubi zaradi padca vrednosti funta čez noč postali dostopnejši za morebitne prevzeme.

Bolj zanimiva je povezava med analizo referenduma in nogometom. Za odhod Velike Britanije iz EU so namreč glasovali nizko izobraženi volivci, volivci brez formalne kvalifikacije in tudi starejši z nižjimi mesečnimi dohodki. Pregled mest, v katerih so volivci podprli skupno pot Velike Britanije s preostalimi članicami EU, pa razkriva glavne podpornike skupne Evrope med navijači najboljših klubov v premier league. Med prvimi enajstimi v sezoni 2015/16 so izbrali Brexit le v mestih Southampton in Stoke. Nadalje, v regiji Vzhodni Midlandi sta podprla obstoj v EU samo nogometni Leicester in le še eno med 40 mesti, v regiji severozahodna Anglija pa je bilo med 39 mesti za EU le 7 mest, pri čemer daleč najmočneje prav nogometna Manchester in Liverpool (po 60 %). Povprečna uvrstitev angleških mest, ki premorejo klube v premier league, na lestvici lige bi bila naslednja: podporniki EU 6,6, podporniki brexita 12,4.

Sporočilo? Volivci iz nogometnega miljeja, ki ima stik z Evropo prek lige prvakov in evropske lige, so glasovali za ohranitev sedanje EU, četudi naj ne bi bili izobraženi, razgledani in dobro pozicionirani v družbi. Sam sem že prej menil nasprotno, saj na evropskih in svetovnih prvenstvih povečini srečujem navijače, ki vedo, kje leži Slovenija, in premorejo dovolj pod palcem za tovrstno nogometno zabavo. Tudi v Franciji 2016 ni nič drugače. Valižani, ki so prispevali ključne glasove za izstop Velike Britanije iz EU, so po zmagi nad Severnimi Irci tako navdušeni nad Francijo, Evropo, eurom in »vsem« na stari celini, da bi zdaj nemara glasovali drugače.