Politika in etika

Je politika znala ločiti, ali je za Šoštanj nujen mercedes ali bi bil dovolj golf, en velik blok ali več manjših?

Objavljeno
08. december 2014 19.04
lvi-TEŠ
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Večina poslancev se je podpisala pod predlog Združene levice za ustanovitev parlamentarne komisije, ki bo preiskovala politično odgovornost za stranpoti naložbe v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj. Podobnih zgodb z vzorci povezav zasebnih interesov in državnih ustanov, ki vodijo v tako imenovano ugrabitev države, je v Sloveniji še veliko, ugotavljajo v Združeni levici. Podpise pod predlog je po tednu pogovorov zavrnila SDS, druga, v projekt Teš 6 ravno tako vmešana stranka, SD, pa je zagotovila, da predlogu ne bo nasprotovala.

Poslanci so se odločili, da bodo pospravili svoj bazen, medtem ko policisti, tožilci in sodišča raziskujejo, očitajo in ugotavljajo kazniva dejanja korupcije in pranja denarja. V parlamentarni preiskavi pa se utegne zaplesti že takoj na začetku. Je politika znala ločiti, ali je za Šoštanj nujen mercedes ali bi bil dovolj cenejši golf, je varnejši en velik blok ali več manjših? Še pred kratkim je bilo za lokalno politiko pomembno le to, da se onesnaženje zmanjša, delovna mesta in vse donacije energetskih podjetij pa se ohranijo. Da vsaj donacij ne bo več, je postalo jasno šele pred kratkim, ko je odjeknilo, da bo Teš 6 v likvidnostne težave spravil celo skupino Holdinga Slovenske elektrarne. Za povrhu takih težav nima le največji slovenski energetski steber, imajo jih tudi nemški energetski velikani, ki so enako vlagali v gradnjo termoelektrarn na premog.

Preiskovalci ugotavljajo, da je dobavitelj opreme Alstom neupravičeno dobil 284 milijonov evrov, nekdanji direktor Teša Uroš Rotnik pa ne zna pojasniti izvora treh milijonov evrov. Je kakšen milijon padel tudi v žepe nekdanjih ali celo sedanjih poslancev ali je bilo za njihovo podporo projektu Teš 6 dovolj prepričevanje, da bo brez projekta energetika v Šoštanju in Velenju umrla, na cesti pa bo končalo 3500 delavcev? Podobno kot pri Termoelektrarni Trbovlje, kamor je danes na pogovore o mogočih rešitvah moral tudi novi predsednik vlade Miro Cerar. Slovenija bi v tem primeru postala uvozno odvisna, opozarja stroka, cene elektrike pa bi se temu ustrezno povišale.

Preiskovalni poslanci so do zdaj zbrali od 20 do 30 centimetrov visok kup dokumentacije o projektu Teš 6. Zagotavljajo, da bodo v komisiji, ki bo začela delovati najkasneje v poldrugem mesecu, storili vse, da bodo poimenovali poslance, predsednike strank in vlad, ki nosijo odgovornost za projekt. S preiskovalnimi komisijami v Sloveniji sicer nimamo dobrih izkušenj, večina se jih je končala s sprtimi strankami in brez epiloga. V nekaj redkih izjemah je prišlo do sklepov, v nobenem primeru pa niso sledile kazni za politike. Z etiko je v Sloveniji pač tako, sumi kaznivih dejanj, celo obsodbe politikom ne preprečijo kopičenja funkcij.

Zato bi bilo še najbolje, če bi delovanje preiskovalne komisije tako vplivalo na novo vlado, da bi nemudoma zahtevala nove pogovore z Alstomom. Zaradi vseh težav namreč grozi unovčenje 440 milijonov evrov državnega poroštva za Teš 6. Pospešeno je treba pripraviti tudi strategijo razvoja energetike in izkoristiti izjemno lego, ki jo ima Slovenija s svojimi proizvodnimi viri, tudi Tešem 6, in daljnovodnimi povezavami.