Polomija

Boleče je diletantstvo EU, ki dve leti po končanih pogajanjih sporazuma ne more spraviti pod streho.

Objavljeno
24. oktober 2016 23.12
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Če bo na koncu Ceta res »padla« v Valoniji, bodo njeni nasprotniki vseh političnih barv imeli razlog za zmagoslavje. Še posebno bodo veseli vsi, ki si želijo čim šibkejšo Evropo: Marine Le Pen, Vladimir Putin, avstrijski svobodnjaki. Takšna pravica veta spodkopava bistvo EU.

Odločitev valonske vlade, zaradi katere je sprejetje sporazuma v veliki nevarnosti, ima kvečjemu posredno zvezo z demokracijo in velikimi cilji glasnih nasprotnikov, kakršna je zaščita ljudi pred multinacionalkami. V ozadju je predvsem politična igra in izsiljevanje z vetom.

Dokler so bili valonski socialisti v belgijski vladi, Cete niso spodkopavali. Sporazum z državo, ki je po različnih merilih najbrž najbliže EU od vseh držav zunaj Evrope, bi moral biti nekaj samoumevnega. Še posebno ker so v Ottawi ves čas imeli veliko razumevanja za posebne evropske želje.

Pogosto kritiziran sistem reševanja sporov med investitorji in državami je v Ceti preglednejši in bolj uravnotežen kot vse druge rešitve, ki so jih članice EU do zdaj sprejemale tako med sabo kot z drugimi državami. Tudi z dodatnimi jamstvi je bilo zagotovljeno, da s samo Ceto ne bo zniževanja standardov.

Posebno boleče je diletantstvo EU, ki dve leti po končanih pogajanjih sporazuma ne more spraviti pod streho. Lahko se le vprašamo, kakšna bodo v prihodnjih letih trgovinska pogajanja s Kitajsko, ZDA in navsezadnje Veliko Britanijo, ko se bo začela zares poslavljati od EU.

Unijo sicer spodjedajo različne krize, a še vedno je trgovinska velesila, ki lahko določa pravila igre v svetu. Velika napaka je bila, da evropska komisija ni resneje in bolj prepričljivo odgovarjala na dvome o sporazumu, ki bi moral postati zgled. Zaradi tega je Ceta sploh lahko žrtev političnih igric.