Porozni schengen

Takšnega schengna, kot smo ga poznali do begunske krize, še dolgo ne bo.

Objavljeno
25. januar 2017 20.53
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Vrnitev k schengenski meji je slogan, s katerim evropska komisija želi čim prej zagotoviti ponovno polno delovanje območja brez nadzora na notranjih mejah. V Bruslju so si kot cilj za uresničitev projekta določili konec preteklega leta, a razmere tega niso dopuščale.

Vzrokov je več. Uradno so pomanjkljivosti pri nadzoru zunanje meje EU v Grčiji še vedno prevelike, da bi spet vse lahko delovalo po starem. Argument ni najbolj prepričljiv, saj prihoda migrantov na grške otoke skoraj ni več in tudi čez Balkan pridejo do Nemčije le še redki.

Skratka, pritoka je manj kot pred begunsko krizo in razmere so povsem neprimerljive s tistimi jeseni 2015. V evropski komisiji so ob predlogu za podaljšanje nadzora sicer opozarjali na tveganja, ki bi spet lahko povzročila destabilizacijo, a govorjenju o najverjetnejšem vzroku za ukrepanje so se raje izognili.

EU je v dramatičnih časih. Po rezultatih Eurobarometra največ skrbi ljudem povzročata varnost in priseljevanje. V treh ustanovnih članicah, v Franciji, Nemčiji in na Nizozemskem, letos na volitvah grozi uspeh desničarskih populistov, ki izrabljajo begunce in migracije nasploh za politiko strašenja.

Nezapisano soglasje evropske politike je, da bi morali možnosti populistov za izrabljanje migrantskega vprašanja in njegovega povezovanja z varnostjo kar najbolj omejiti. Cena za doseganje tega cilja je ohranjanje nadzora, čeprav je v številnih primerih njegova skladnost s pravili vsaj dvomljiva.

Tudi Slovenija, ki bo morala že tako preverjati vse potnike na južni meji, čuti politične in gospodarske posledice avstrijskega nadzora. Prvi pogoj za trajno odpravljanje nadzora je seveda manj porozna meja v Grčiji in tudi v Italiji, v katero je lani čez morje prišlo kar 180.000 ljudi.

Napoved, da take schengenske meje, kakršno smo poznali do begunske krize, še dolgo ne bo, je bolj realistična kot črnogleda ocena.