Pozor, prihajajo Madžari

Milijarder Csanyi bi se lahko vključil v boj za vrh UEFA, v katerem kotira najvišje Čeferin.

Objavljeno
29. junij 2016 16.30
FBL-EURO-2016-MATCH34-HUN-POR
Jernej Suhadolnik
Jernej Suhadolnik

Po koncu zadnje tekme rednega dela v skupini H med Portugalsko in Madžarsko sem se z radijskim kolegom Boštjanom Janežičem zapletel v pogovor z dvema madžarskima novinarjema. Nista bila posebej evforična, četudi njuni rojaki na štadionu in v domovini tisto noč niso zatisnili očesa zavoljo adrenalinske injekcije po zanje sanjskem izidu 3:3.

V medijskem središču štadiona v Lyonu je delovalo približno 50 specializiranih novinarjev iz Budimpešte in drugih madžarskih mest. Na prvi pogled veliko, Slovenija namreč ne premore niti deset, kaj šele 50 peres ali grl, ki bi profesionalno prenašala informacije iz našega reprezentančnega tabora. Primerjava s slovensko udeležbo v bolj oddaljeni in dražji Južni Afriki pa razkriva nasprotno: zasedbo Matjaža Keka je tedaj spremljalo približno 15 novinarjev. Če bi novinarje dali v števec (15:50), prebivalce države v imenovalec (2:10 v milijonih), ulomka pa na skupni imenovalec, bi bili v tej primerjavi uspešnejši Slovenci s 75:50 oziroma s 3:2.

Toda bodite prepričani, prihaja čas Madžarov, a ne le zavoljo uspešnega nastopa njihove članske reprezentance na euru 2016. V naši severovzhodni soseščini vlagajo v nogometno infrastrukturo skoraj toliko denarja kot v gradnjo javne podobe premiera Viktorja Orbana. Pred dvema letoma so odprli dva nova štadiona. Groupama Arena v Budimpešti premore 22.000 sedežev, štadion Nagyerdei v Debrecenu pa dobrih tisoč manj, za gradnjo slehernega je bilo treba odšteti po 40 milijonov evrov. Na obeh objektih gostuje tudi madžarska nogometna reprezentanca, katere domicil ta čas prenavljajo. Stari štadion legendarnega Ferenca Puskasa bodo nadomestili z novim, ki naj bi ga z investicijo 115 milijonov evrov dokončali leta 2019. Na enem najsodobnejših objektov za 68.000 navijačev bo gostoval tudi panevropski šampionat 2020; prav Budimpešta bo ob Münchnu za Slovence najbližje prizorišče eura 2020.

V prihodnje naj bi bili uspešnejši tudi madžarski klubi. Kot sta zatrdila sogovornika, bo Ferencvaros s posredno državno pomočjo povečal svoj letni proračun s sedanjih 9 milijonov na 35 milijonov evrov. Orban naj bi se namreč odločil, da mora liga prvakov večkrat obiskati Madžarsko, dvignil bo tudi reprezentančni nogomet. Vlada je prvotno investicijo v nacionalno vadbeno središče podvojila na 23 milijonov €, to je trikratna vrednost slovenskega projekta na Brdu.

Madžari so vse vplivnejši tudi v nogometnem zakulisju. Predsednik njihove nogometne zveze (MLSZ) Sandor Csanyi je lani postal prvi Madžar na Forbesovi lestvici milijarderjev, njegova banka OTP je glavni pokrovitelj državnega prvenstva, prek NKBM pa je želela vstopiti tudi v Slovenijo in slovenski šport. Ni čudno, da se je Csanyi lani prebil v izvršni odbor Evropske nogometne zveze (UEFA), v zakulisju pa se govori, da se je menda – na enega od načinov – vključil tudi v bitko za predsednika UEFA, v kateri ta čas kotira najvišje prvi mož NZS Aleksander Čeferin.