Republika in Kotnik

Jožef Beránek, avtor plakata, ki poziva k vstopu k domobrancem, je bil imigrant.

Objavljeno
26. februar 2016 18.01
ace-Trg republike
Ali Žerdin
Ali Žerdin
Na Trgu republike bodo danes zborovali ljudje, ki nasprotujejo prihodu migrantov v Slovenijo, na Kotnikovi ulici pa ljudje, ki migrantom izrekajo dobrodošlico. Sprva je bilo sicer najavljeno, da bodo tudi nasprotniki migrantov zborovali na Kotnikovi, a so lokacijo spremenili. Ogledati pa si velja nekaj simbolnih dimenzij obeh protestov.

Kdo je bil Kotnik? Zakaj se Kotnikova ulica imenuje, kot se imenuje? Leta 1910 je liberalno in hkrati narodnozadevno usmerjeni ljubljanski župan Ivan Hribar občinskemu svetu predlagal, naj se ulica, ki stoji ob (stari) mestni elektrarni, poimenuje po industrialcu Karlu Kotniku, ki se je izkazal s tem, da je svoje premoženje zapustil Družbi svetega Cirila in Metoda. Družba naj bi Kotnikovo zapuščino namenila za postavitev slovenskih vrtcev in osnovnih šol, sicer pa je bila Kotnikova donacija, kot je v knjigi Zgodovina ljubljanskih uličnih imen zapisal pokojni zgodovinar Vlado Valenčič, namenjena narodnoobrambnim ciljem. Družba svetega Cirila in Metoda je takrat narodno obrambo organizirala pred nemškimi vplivi. In za župana Hribarja je bil to zadosten razlog, da je po Karlu Kotniku danes poimenovana ulica.

Ne moremo ugibati, ali bi Karel Kotnik, če bi živel sto let pozneje, premoženje zapustil narodnoobrambni organizaciji. A z nekaj improvizacije lahko trdimo, da ime Karla Kotnika simbolizira narodnoobrambne cilje.

Kaj pa Trg republike, kjer bodo zborovali nasprotniki migrantov? Republika je prostor oblasti ljudstva. Je prostor vladavine prava. Od prve francoske republike je tudi prostor enakosti, svobode in bratstva. Republika je prostor, kjer brez popačenja lahko odmevajo verzi slovenske himne »Žive naj vsi narodi ...« In republika ni prostor izkazovanja sovraštva do tujcev.

Se je pri določanju prizorišč današnjih zborovanj zgodil nesporazum, povezan z nerazumevanjem in nepoznavanjem zgodovinskih dejstev? Bi morali nasprotniki migrantov zborovati na ulici, ki nosi ime človeka, ki je narodnoobrambni organizaciji zapustil veliko premoženje, podporniki migrantov pa na Trgu republike? Zborovanje na Kotnikovi ulici bo zborovanje solidarnosti z ljudmi, ki so se zaradi spleta okoliščin znašli na Kotnikovi ulici. A po vsebini bi sodilo tudi na Trg republike.

Kaj pa zborovanje proti migrantom? Kaj bi rekel Karel Kotnik, če bi izvedel, da na ulici, ki niso njegovo ime, protestirajo proti prihodu nesrečnikov, ki so zbežali iz nevarnih krajev? Tega ne vemo. Uganemo pa lahko, kaj bi rekel župan Ivan Hribar, če bi po ulici, pri poimenovanju katere je odigral ključno vlogo, korakali obritogravci z repliko plakata, ki poziva k vstopu v kolaborantsko vojaško formacijo. Transparent z repliko plakata smo videli v Šenčurju. Ko so okupatorji Ivanu Hribarju namignili, naj italijansko okupacijo legitimira s tem, da bi spet postal ljubljanski župan, je v znak protesta skočil v Ljubljanico.

Mimogrede, tudi Jožef Beránek, avtor plakata, ki poziva k vstopu k domobrancem, je bil imigrant. Rojen je bil na Češkem.