Šah mat opozicija

Kasparov je izjemen šahist, ne pa tudi politik in napovedovalec prihodnosti.

Objavljeno
22. november 2012 21.05
GARRY KASPAROV
Polona Frelih, Moskva
Polona Frelih, Moskva
V Sloveniji je bil v zadnjih dneh velike pozornosti deležen nekdanji svetovni šahovski prvak in velemojster Gari Kasparov, ki je v tujini hkrati tudi eden najbolj prepoznavnih obrazov ruske opozicije. Med gostovanjem v Mariboru je med drugim dejal, »da je ruska opozicija na dobri poti, čeprav to v tujini morda ni tako zelo opazno«. Spremembe v Rusiji naj bi bile pred vrati, ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu pa napoveduje še največ tri leta. »Zagotovo ne bo dokončal šestletnega mandata,« je prepričan Kasparov.

V Rusiji verjetnost njegovih napovedi ni tako zelo očitna. Decembra so državo zajele največje opozicijske demonstracije po razpadu Sovjetske zveze in sledili so zelo živahni meseci. Zadnji shod pred Putinovo inavguracijo se je končal z brutalnim obračunom med policijo in protestniki, na ulice so šli pisatelji, slikarji, rodilo se je gibanje Occupy ... A že na septembrskem »pohodu milijonov« je opoziciji začelo zmanjkovati sape. Oktobra so potekale volitve v 45-člansko vlado v senci, v katero je bil Kasparov izvoljen skupaj s prvim ruskim blogerjem Aleksejem Navalnim, voditeljem Solidarnosti Borisom Nemcovom ter voditeljem Leve fronte Sergejem Udalcovom. Priprave na naslednji pohod milijonov (8. decembra) so razkrile, da znotraj opozicije nastajajo resna trenja.

Leta 2008 je v prepirih že poniknila tudi opozicijska koalicija Druga Rusija, v kateri so poleg Kasparova sodelovali nekdanji ruski premier Mihail Kasjanov ter predsednik prepovedane Nacionalbolševistične stranke Eduard Limonov. Pred tem je Kasparov v intervjuju za Sobotno prilogo napovedoval nekaj podobnega kot zdaj: »Po mojem mnenju se bo Putin umaknil in odhodu avtoritarnega voditelja bo sledil vakuum. Začela bo slabeti ne le ugodna politična, ampak tudi gospodarska klima, zato je izbruh splošne krize zelo verjeten.« Predsedniški položaj je prevzel Dmitrij Medvedjev, ki je v tandemu s Putinom mirno vladal do marca 2012, ko sta zamenjala položaja. Med letoma 2008–2011 je Kasparov poniknil z ruskega političnega prizorišča.

Zamenjava položajev med Putinom in Medvedjevom je bila za Ruse velika žalitev, ki je dolgo poganjala opozicijo. Zdaj spet živijo v skladu s pregovorom: »Moja hiša je na robu, zato ne vem nič.« Večinoma gre za posledico novih represivnih zakonov o javnih shodih, internetu, kleveti in tujih agentih, ki so zaznamovali začetek Putinovega tretjega mandata. Zanko so začeli stiskati tudi okoli vplivnejših predstavnikov opozicije. Opozicijskemu poslancu Gennadiju Gudkovu so odvzeli mandat, aktivist Leve fronte Leonid Razvozžajev je v zaporu, kar grozi tudi Navalnemu in Udalcovu. Zaradi izgredov na demonstracijah 6. maja se je v priporu znašlo tudi 16 protestnikov, dve članici skupine Pussy Riot pa v delovnem taborišču preživljata dveletno zaporno kazen.

Ob takšni represiji in tako nesposobni opoziciji lahko Putin mirno spi. Kasparov je izjemen šahist, ne pa tudi politik in napovedovalec prihodnosti.