Scolarija pokopal polom ali igralci in sodelavci?

Takšna zgodba je možna in ni omejena na Brazilijo, saj smo imeli podobne primere tudi pri nas.

Objavljeno
15. julij 2014 00.59
SOCCER-WORLD/M63-BRA-NED
Jernej Suhadolnik, šport
Jernej Suhadolnik, šport
Brazilci kljub odstopu Felipeja Scolarija s položaja selektorja niso zadovoljni z obeti za prihodnost reprezentance. Premlevajo poraza z Nemčijo in Nizozemsko, še bolj pa nemoč in mlačen odziv igralcev na hiter zaostanek med obema tekmama. Največ kolumnistov meni, da bi morali Brazilci preprosto prenesti v svoje šole nemški nogometni model, saj da je ta tudi v finalu razkril popolno organiziranost »elfa«, brez katere v sodobnem nogometu ne moreš biti uspešen.

Na zadnji dan bivanja v Riu de Janeiru sem se naključno zapletel v podobno razpravo tudi sam. Med listanjem po dnevnih časopisih v preddverju hotela, v katerem sem prebival, me je ogovoril starejši gospod, ki je za bližnjo mizo (zaman) čakal nekega Mehičana. Ker sem pregledoval ocene učinkov obeh finalistov, je hitro spoznal, da me je tedaj zanimal le nogomet. Zapletla sva se v uro in pol dolg klepet, ki sem ga preusmeril na učinek Brazilcev, saj je bil možakar nekdanji vratar različnih brazilskih ligašev, deloval je tudi v Španiji in ZDA, danes pa je specializiran trener, ki mlade pripravlja na zahteven prehod med profesionalce. Kar je bilo najbolj pomembno, poznal je tehničnega koordinatorja reprezentance Carlosa Alberta Parreiro, s katerim sta skoraj istih let, toda o njem nima tako visokega mnenja kot večinski del brazilske javnosti.

Ni mi šlo v račun, da so imeli Brazilci podporo javnosti, v štabu najbolj preverjene trenerje, tudi igralci navsezadnje realno niso tako slabi, da bi morali v dveh tekmah »pokasirati« deset golov. Z mnenjem sogovornika, da sta Scolari in Parreira stavila na telesno moč in agresiven pristop, premalo pa na igro, sem se še lahko strinjal, težje pa sem verjel, da se Parreira ni strinjal z nekaterimi odločitvami Scolarija, da naj bi se na stran Parreire (pred igralci) postavil celo Scolarijev dolgoletni pomočnik Flavio Murtosa in da se je zapletlo tudi pri denarju. Motiv posameznih igralcev naj bi bil »spodbujen« na različne načine. Ko to sešteješ, torej ni čudno, da je prišlo do razpada sistema proti Nemčiji in da so bili nekateri vidno manj nabrušeni tudi proti Nizozemski, pri čemer ni bila izjema niti (b)ožja obramba.

Da bi Scolarija odstavili igralci, ali da bi mu hrbet obrnili sodelavci? To zveni skoraj neverjetno, četudi je v nogometu možno vse. Ko sem s tem pogovorom povezal dogodek izpred nekaj dni, ko je Neymarjev menedžer Wagner Ribeiro označil Scolarija za arogantnega, mi je bilo vse skupaj bolj logično. Ribeiro zastopa še Hulka, a tudi Lucasa (PSG) in Robinha (Milan), ki ju je Scolari prezrl navkljub pozivom dela javnosti (in menedžerjev). Takšna zgodba pa je že možna in ni omejena na Brazilijo, saj smo imeli podobne primere tudi pri nas.