Sirija ostala sama

Sirci so odslej prepuščeni sami sebi. Pripadniki opazovalne misije OZN so zapustili Sirijo.

Objavljeno
21. avgust 2012 19.15
Posodobljeno
21. avgust 2012 21.00
Mideast Syria Air Power
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Varnostni svet zaradi ostrih notranjih razhajanj ni podaljšal njihovega že tako omejenega in »akcijsko« impotentnega mandata, s katerim so modre čelade potrdile, da so brez celovite politične podpore popolnoma nemočne.

Usoda propadle misije ZN je bila – tako kot alkimistična pretvorba sirskega boja proti režimu predsednika Bašarja al Asada v brutalno državljansko vojno – vnaprej predvidljiva. Opazovalci so Sirijo zapustili razočarani, ker svojega dela niso mogli dokončati, in vedoč, da bo že zdaj dodobra razkosana država po njihovem umiku padla v »iraško« brezno. Združeni narodi se v Sirijo zato še dolgo ne bodo mogli vrniti. Tudi v primeru čudežne resolucije varnostnega sveta, ki bi jim v prihodnjih mesecih morda podelil nov mandat in delovanje v skladu s sedmim poglavjem statuta, bi se morebitna nova mednarodna misija namreč morala vrniti na razpršeno in krvaveče bojišče, kar pa je – ne le zaradi varnosti – praktično nemogoče.

Odhod Združenih narodov je tako vladnim silam, ki se čedalje bolj zanašajo na vojaško letalstvo, kot vse bolj krvoločnim upornikom dal jasen znak, naj začnejo totalno vojno, v kateri ne bodo veljale nikakršne mednarodne konvencije. Vojne zločine vseh vpletenih strani bodo od zdaj lahko »dokumentirali« le novinarji, to pa pomeni, da bodo zločini večinoma ostali nekaznovani. Umik ZN je v Siriji ustvaril idealne pogoje brezkompromisnega boja za oblast in uresničevanje ideološko-strateških ciljev.

Zunanji dejavniki, ki so ugrabili sirski osvobodilni boj, bodo zdaj imeli še veliko več manevrskega prostora kot v zadnjih osemnajstih mesecih. Odhoda ZN, ki je »tehnično« sicer pogojen s kitajskim in ruskim vetom v varnostnem svetu, so se gotovo najbolj razveselili v Riadu in Dohi, ki sta s posilstvom vzela nedolžnost sirskemu uporniškemu gibanju. »Uvoz« orožja v Sirijo bo zdaj precej lažji. Enako velja za tuje borce svete vojne. Režim pa bo v prihodnjih tednih gotovo le še stopnjeval napade na uporniške in vse bolj tudi civilne cilje. Začenja se končni obračun: število žrtev se bo v prihodnjih tednih zelo hitro povečevalo.

Največjo ceno proslule misije ZN bo, kakor vedno, plačalo civilno prebivalstvo. Begunci bodo ostali brez kakršne koli pomoči, saj humanitarne organizacije znotraj države nimajo več nikakršne platforme za razdeljevanje pomoči. Enako velja za več tisoč ranjencev. Poleg tega marsikje v državi na vrhuncu poletja in dolgoletne suše, zelo pomembnega dejavnika sirskega konflikta, zmanjkuje hrane, pitne vode in zdravil.

Mednarodna skupnost je s svojimi prepletenimi geostrateškimi interesi in prestižnimi notranjimi spopadi učinkovito poskrbela, da se Sirija hitro spreminja v hiralnico brez zasilnih izhodov.