Sramotno

Cerar je stavko policistov označil za sramotno, dodatka za akademsko pripravljenost pa ne.

Objavljeno
17. januar 2016 19.58
Majda Vukelić
Majda Vukelić
Slovenski policisti stavkajo dva meseca. Povabila vladne strani, da pogajanja nadaljujejo, pogajalska skupina policijskih sindikatov ni dobila že od decembra. Je pa medtem v celoti zavrnila vladni predlog odprave plačnih anomalij, saj je po njihovem mnenju daleč od stavkovnih zahtev obeh sindikatov.

Policisti, ki v zadnjih mesecih poleg humanitarcev in prostovoljcev nosijo največje breme migrantske krize, so naveličani obljub, ki so jim jih dale vse pretekle vlade – od Pahorjeve do Janševe in vmesnih –, do njihovih uresničitev pa nikoli ni prišlo. Pravijo, da bodo tokrat vztrajali do konca. Zadnja policijska stavka v letu 2013 je trajala sedem mesecev, tokratna bo očitno še daljša, saj se zdi, da so v pogajanjih obtičali na ničelni točki.

Na začetku decembra je sicer kazalo, da sta obe strani nekoliko zbližali stališča, a je na zavoro pritisnil minister za finance Dušan Mramor z zahtevo, da policija sredstva za realizacijo zavez iz sporazumov poišče znotraj materialnih stroškov za svoje delo. Torej minister, ki je akademsko pripravljenost s pravno zavržnimi pravili izenačil s policijsko. Pa še nikoli ga nismo skupaj s policisti videli na terenu. Niti ob žici.

Premier je policistom, ki imajo med evropskimi kolegi dokazljivo ene najnižjih plač – povprečno 700 evrov neto, kolegi v EU pa 1000 evrov –, kmalu po začetku stavke očital, da je njihova stavka neodgovorna, nedostojna in sramotna. Kakšna pa sta njegovo ravnanje in odzivnost v primeru dodatkov za pripravljenost, v katere sta vpletena dva člana njegove ministrske ekipe? Neodgovorna, nedostojna in sramotna. Privilegiranost, ki se kaže tudi znotraj javnega sektorja, je eno največjih razočaranj Cerarjeve vlade, ki je svoj mandat gradila in tudi dobila s priseganjem na visoke etične standarde.