Stabilnost krize

Kriza na Kosovu je stalnica, mednarodni soupravljavci pa skrbijo za ohranitev stabilnosti krize.

Objavljeno
28. januar 2015 19.53
KOSOVO-SERBS-DEMO
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Nasilni protesti v središču Prištine so tako posledica brezizhodnega položaja večine ljudi kot nepopolnosti jezika, ki pogosto velja za osnovni vzrok vseh zablod, ki so jih ljudje pridelali v svoji zgodovini. Človek se skozi zgodovino ni naučil niti tega, da bi znal razumno komunicirati sam s seboj, kaj šele z drugimi ljudmi. Prvemu možu gibanja Samoopredelitev Albinu Kurtiju očitno niti Washington in Bruselj nista znala dopovedati, da je vsak poskus nasilne rušitve kosovske vlade v danem razmerju sil račun brez krčmarja.

Vodja gibanja Samopredelitev simbolizira prihod nove generacije politikov na Kosovu. V letih 1997/1999 je v Washingtonu, New Yorku, Bruslju, Köbenhavnu in evropskem parlamentu v Strasbourgu pojasnjeval mednarodni skupnosti zahteve kosovskih študentov. Srečal se je s politiki, kot so bili britanski, nemški in francoski zunanji ministri; Robin Cook, Klaus Kinkel in Hubert Védrine ter Clintonov odposlanec za Balkan Robert Gelbard. Kurti je ostal v Prištini vse do leta 1999, ko ga je med Natovim bombardiranjem nekdanje ZRJ aretirala srbska policija. V zaporih Slobodana Miloševića in Vojislava Koštunice je preživel dve leti in sedem mesecev.

Ko je prišel iz srbskih zaporov, se ni politično upokojil. Nadaljeval je nenasilno revolucijo proti kosovski oblasti in Unmiku, ki ga je obtožil, da izvaja novo obliko kolonializma in da se skrivaj dogovarja z Beogradom o delitvi Kosova. Bil je tudi proti pogajanjem o končnem statusu Kosova in načrtu Marttija Ahtisaarija. Unmik je Kurtija aretiral leta 2007 in proti njemu odredil hišni pripor za nedoločen čas. Kurti je proti bruseljskemu dialogu med Srbijo in Kosovom, kot kaže pa se je odrekel tudi dosedanji vlogi miroljubnega aktivista.

Na Kosovu polovica prebivalstva živi v hudi revščini, zato Kurtiju, ki se je začel zavzemati za njihove socialne pravice, ni težko mobilizirati nezadovoljne množice, naj poiščejo pravico na ulici. Čeprav gre za ljudi, ki v življenju ne poznajo ničesar drugega kot krizo, preživijo le po zaslugi infuzije iz diaspore in mednarodnih donacij. V nasilju vidijo edino rešitev, ker nič ne kaže, da bo nova oblast dvignila Kosovo z gospodarskega dna. Kurti vedno lahko računa še na Beograd in kosovske Srbe, ki so imeli tudi v nasilni obrambi rudnika Trepča in mater iz Đakovice zajamčeno vlogo dežurnih sovražnikov.

Ker Kosovo neodvisnosti ni pridobilo s samoodločbo, ima neodvisnost brez suverenosti in ozemeljske celovitosti. Gre za mednarodni dogovor, neodvisnost pa je formalna in oblika brez pravih pristojnosti. Eulex je operacija kriznega menedžmenta, ki skupaj z Natovo misijo Kfor skrbi, da kriza ostane na Kosovu, ne da bi eksplodirala. Kriza na Kosovu je zvezda stalnica, mednarodni soupravljavci pa bodo preprečili vsak nasilni poizkus prevzema oblasti in poskrbeli za ohranitev stabilnosti krize.