Tako dela pravosodje

Poročilo je neveljavno, torej v njem ni veljavna niti njegova vsebina.

Objavljeno
26. februar 2015 21.56
Janez Markeš, Sobotna priloga
Janez Markeš, Sobotna priloga
Odločitev vrhovnega sodišča, da v delu, ki zadeva Janeza Janšo, odpravlja poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), daje nedvoumno sporočilo. V postopku je bila kršena njegova ustavna pravica »do enakega varstva pravic«. Posledica odločitve je, da mora KPK v treh dneh s svojih spletnih strani odstraniti ta del poročila. Današnja razsodba vodi v nekaj vprašanj in nekaj odgovorov.

Prvo vprašanje je, ali ta odločitev Janeza Janšo v poročilu očitanih protipravnih dejanjih dela nedolžnega. Odgovor je pritrdilen. Poročilo je neveljavno, torej v njem na formalni ravni ne more biti veljavna niti njegova vsebina. Drugo vprašanje je, ali je od KPK ali sodišča mogoče zahtevati, da zaradi procesne napake vzpostavi staro stanje in Janezu Janši omogoči povratek na mesto predsednika vlade, saj je znano, da je bil razpad njegove vlade posledica tega poročila. Odgovor je nikalen, kajti vsebina v poročilu ni veljavna na formalni ravni, na politični ravni pa je očitno bila, sicer se njegovi koalicijski partnerji ne bi odločili za izstop iz koalicije.

Ta odgovor je povezan s tretjim vprašanjem: ali je odločitev vrhovnega sodišča kot dela pravosodja veljavna glede na to, da ga je v zadnjem času Janša dosledno označeval za »krivosodje«. Odgovor je pritrdilen. Tako v ustavni demokraciji namreč deluje pravosodje in mnogi, ki nasprotujejo Janši, se z njegovo odločitvijo ne bodo strinjali, pa bo kljub temu veljala.

Na tej ravni se je torej Janši zgodila krivica in ob tej priliki se ob današnji 23. obletnici velja spomniti tudi Izbrisanih in njim zadanih krivic. V nadaljevanju bomo torej v isti zadevi suma Janševih nepravilnosti sledili že začetemu sodnemu procesu in upali, da tudi v tem ne bo procesnih napak.