Tik pred vojno

Pred vojno lahko Ukrajino rešijo le resna in čimprejšnja mednarodna pogajanja.

Objavljeno
24. april 2014 20.22
UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS-SLAVYANSK
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika
Težko je napovedati, ali se bo iz oboroženih spopadov na vzhodu Ukrajine, ki so še drobni, a v njih vseeno umirajo ljudje, razvila prava državljanska vojna. A dokler se bosta Zahod in Rusija le kljubovalno bodla, na to državo gledala kot na bojišče za svoje geostrateške interese ter besedno, gmotno in vojaško podpirala tiste vročeglave Ukrajince, za katere menita, da so njuni »podrepniki«, ima Ukrajina čedalje več možnosti, da izgubi status po površini največje evropske države.

O tem, kaj se zdaj dogaja v Ukrajini, bodo napisane različne zgodovine, tako kot je to še dandanes po Evropi, kjer francoskim otrokom drugače kot britanskim razlagajo, za kaj sta se državi med seboj nekoč vojskovali. Glede Ukrajine je zahodni pogled jasen: kijevski prevrat je bil legitimni upor neoboroženega ljudstva, vzhodni separatizem pa so uvozili ruski ekspanzionisti. Iz Moskve je podoba zrcalna: ker je v Kijevu oblast prevzela profašistična hunta, ki jo podpira Zahod, so se upravičeno uprli prebivalci na jugovzhodu države. Tega, da sta oba protesta legitimna in avtohtona upora ljudstva, ki mu je v takšni državi, v kakršno se je prelevila postsovjetska Ukrajina, prekipelo tako na »proevropskem« zahodu kot na »proruskem« vzhodu, pa seveda ne bo nihče priznal.

Čeprav so gospodarsko državo zavozili, so prvi postsovjetski ukrajinski voditelji vedeli vsaj to, da vladajo nečemu tako razcepljenemu, kar bi zelo težko imenovali vzpostavljeni narod. Sedanja kijevska »hunta«, kakor se je izrazil ruski predsednik Vladimir Putin, je na to pozabila. Tako kot na Krim tudi v Donbas ni bilo treba priti ruskim vojakom, da bi tamkajšnje prebivalstvo naščuvali proti Kijevu. Pred vojno lahko to, kar je ostalo od Ukrajine, rešijo le resna in čimprejšnja mednarodna pogajanja, ki pa bodo morala privesti do večje avtonomije regij. Bolje prej kot s kakšnim ukrajinskim »daytonskim sporazum« kasneje.