To se mora zgoditi kmalu!

Potrebujemo gorskim kolesarjem prijazno zakonodajo, ki bi omogočala normalen razvoj gorskokolesarskega turizma.

Objavljeno
24. avgust 2016 09.29
Posodobljeno
24. avgust 2016 12.00
Peter Dakskobler
Peter Dakskobler

Pred kratkim je gorskokolesarski svet obšla novica, da je Ironman prevzel najbolj znano etapno dirko na svetu Cape Epic, ker na gorskokolesarskem tržišču vidijo velik potencial, zato nameravajo to obliko dirke širiti po celem svetu. Prav tako pri organizaciji podobnih dirk lepo uspeva našim južnim sosedom Hrvatom, medtem pa organizatorjem Soča Outdoor festivala tudi zaradi zakonskih podlag in na splošno neurejenih razmer na področju primarne turistične infrastrukture v obliki gorskokolesarskih poti v štirih letih mtb disciplin ni uspelo razviti po svojih željah (z dodajanjem novih dolžin tras ter razvoja tekmovanja in znamke v odmevnejšo etapno dirko). Za razliko od kolesarjenja nam to lepo uspeva s tekaškimi disciplinami teka trail run, saj smo v letošnjem letu že postavili temelje za etapno tekaško preizkušnjo, ki bo prečila Alpe.

Po uspešno izvedeni krstni izvedbi Soča mtb maratona v letu 2013 ter uspešnem boju proti posledicam žledoloma v letu 2014 in hkrati že prvi malce zvezdniški zasedbi iz Slovenije in Italije nas je v letu 2015 čakal hladen tuš, ko smo morali prireditev tik pred zdajci odpovedati. To je za seboj na eni strani sicer resda potegnilo obilo pozitivnih posledic za razvoj gorskega kolesarjenja v državi na dolgi rok, saj smo širšo javnost opozorili na pereč problem, na drugi strani pa je zelo hitro negativno vplivalo na razvojne ideje, ki smo jih z organizacijo tekme imeli na Tolminskem. Sicer nam je v letošnjem letu uspelo rešiti oz. nadaljevati s tekmovanjem, tako da smo traso preselili na Kobariško izven območja TNP (uspešno sodelovanje z ZRSVN in umeščanje v prostor bo s prispevkom na mednarodni strokovni konferenci meseca septembra predstavljeno v Novem Sadu), vendar nam je to vseeno deloma porušilo atraktiven koncept festivalne prireditve v Tolminu (kjer je outdoor festival samo eden izmed šestih večjih festivalov na sotočju). Prav tako je pod velikim vprašajem razvoj etapne preizkušnje, ki je bila naša velika želja, saj so se nam ponujale ideje in ponudbe bodisi o tekmovanju okrog TNP oz. Julijskih Alp bodisi tekmovanju od severa proti jugu, s tem ko bi ponudili različico Trans Alp dirke s prečenjem Alp vse do Jadranskega morja.

Nedvomno je posledica izvedenih tekmovanj in na splošno prireditve Soča Outdoor festival večja prepoznavnost in priljubljenost kolesarske destinacije dolina Soče, kjer je vsako leto zaznati občuten porast obiska kolesarjev, na katere pa podobno kot na organizatorje festivala še vedno stalno preti grožnja. Tako želeni preboj v tujino nam torej še ni uspel, zato je prihodnost omenjenega tekmovanja v sklopu Soča Outdoor festivala žal preveč negotova. Tudi ambasador slovenskega turizma Peter Immich iz Nemčije zaslužen za preboj posoškega gorskega kolesarjenja na tuje opozarja, da potrebujemo gorskim kolesarjem prijazno zakonodajo, ki bi omogočala normalen razvoj gorskokolesarskega turizma, saj so v Sloveniji odlične možnosti za to. Situacija mora biti za organizatorje, lokalne kolesarje in za turiste jasna. In to se mora zgoditi kmalu!

***

Peter Dakskobler je eden izmed organizatorjev festivala Soča Outdoor (vodja tekmovalnih disciplin) in podjetnik v sklopu zavoda Tovarna trajnostnega turizma Goodplace.