Veto na bolezen

Zdravstvo še vedno predstavlja nadvse pripraven miljé za delovanje botrov iz ozadja.

Objavljeno
17. januar 2013 17.14
Diana Zajec, zdravje
Diana Zajec, zdravje
Če bi človek lahko izbiral, bi bolezni dal veto. In tako izkoristil neodtujljivo pravico, da s tehtnim ugovorom oziroma utemeljenim nasprotovanjem prepreči bolj ali manj boleče, predvsem pa neželene spremembe v lastnem življenju. To namreč takrat, ko je ogrnjeno v plašč bolezni, v temnem prepletu bolečine in izginevanju ustvarjalne moči skoraj vedno izgubi nekaj svojega duha. Včasih so te izgube skorajda nenadomestljive, težave, ki jih kopiči bolezen, pa vsaj navidezno nepremostljive.

A bolezen kljub vsemu (p)ostaja šibka, ujeta v vse trdnejši primež sodobne medicine in nikoli pozabljenega starodavnega védenja, ki v tisočletjih ni izgubilo svoje moči. Zato tudi pri najtežjih obolenjih zmaga ni izključena. Nasprotno. Volja človeka skriva v sebi nedopovedljivo moč, na katero včasih pozabimo; toda kdor jo (znova) odkrije, dobi s tem tudi možnost, da na novo zaživi. Zgodbe zmagovalcev, občuteno izpovedovanje o prestanem trpljenju in znova najdenem veselju do življenja ali celo povrnjenem življenju, ki je prav zaradi teže bolezni začenjalo izgubljati svoj žar in čar na vseh ravneh, se s svojo močjo nemalokrat lahko postavijo ob bok najsodobnejšim metodam zdravljenja. Če oboleli v sebi ne najde moči, v bližnjem okolju pa ne podpore, ki mu v boju s trdovratno boleznijo da odločilni zagon, pa je težko.

Toda težko je tudi takrat, ko pri zdravljenju probleme povzročajo banalne stvari. Denimo to, da v Sloveniji še vedno nimamo magnetne resonance za otroke. Zato bolnim otrokom te preiskave opravljajo z magnetno resonanco za odrasle, nemalokrat v anesteziji, preiskava pa traja veliko dlje. Po skoraj dveh desetletjih prizadevanj za novo pediatrično kliniko – to zdaj slovenski otroci imajo, že nekaj let, a oprema, ki so jo dobili z novo kliniko, ni več nova, ampak bo kmalu spet zrela za odpis – bo ta osrednja ustanova za zdravljenje malih bolnikov letos končno dobila tudi svojo magnetno resonanco.

Zgodba o ovinkih in ovirah, o skladovnicah polen, ki so se v dolgih letih nagrmadila na pot prizadevanjem za nakup in prostorsko umestitev te naprave v novi kliniki, se bo končno, kot kaže, vendarle razpletla. V torek so podpisali pogodbo za nakup aparata – tega je plačala Ustanova za novo pediatrično kliniko, ki je z akcijami in donacijami za otroško kliniko zbrala 819.389,57 evra – in za ureditev prostora, v katerem bo treba okrepiti del konstrukcije. Nadvse zanimivo in tudi ali predvsem nevzdržno je namreč, da v načrtih za to pomembno naložbo ne omenjeni aparat ne prostor za njegovo namestitev sploh nista bila predvidena.

A kratkovidnost, hotena ali nehotena, je, žal, tako ali tako stalna spremljevalka naložb v zdravstvu. To še vedno predstavlja nadvse pripraven miljé za delovanje botrov iz ozadja, ki finančno izčrpani sistem še vedno vidijo kot zelo priročno molzno kravo. Pediatrična klinika se je iz tovrstne zgodbe o naložbenih jarih kačah izvila; posledice pa so, kljub lepi in sodobni stavbi, ostale. Še vedno, denimo, ni ustreznih prostorov za spremljevalce, predvsem za doječe matere hudo bolnih otrok. A zdaj je trenutek za dobre občutke, mar ne?