Vodniki in plačniki

Minister ne bi smel dovoliti, da postane tudi turistično vodenje ceneno.

Objavljeno
22. januar 2017 19.41
lvi_PANORAMA
Brane Piano
Brane Piano
Deregulacija poklicev je v Evropi proces, ki naj bi povečeval konkurenčnost gospodarstva in omogočal zaposlovanje. Zaradi pri nas že dereguliranega poklica prodajalca oziroma trgovca se kakovost storitev ni pomembneje znižala, a tudi prodajalcem se plače niso zvišale. Pa ne zaradi deregulacije, ampak ker v trgovinah tako ali tako največ delajo študenti. Storitev je bila že prej cenena.

To lahko povemo tudi takole: ker se cene blaga in storitev ne znižujejo, se domnevno izboljšanje konkurenčnosti na račun poklicev, za katere ni več treba imeti ustrezne šole ali licence, kaže v višjih maržah zaposlovalcev. Sta si komisija in vlada res tako zamislili povečanje konkurenčnosti ali gre (spet, bi lahko rekli) za slepo sledenje navodilom evropske komisije, ki ustreza le delodajalcem, da ustvarjajo večji dobiček?

Po trgovcih prihajajo na vrsto za deregulacijo turistični vodniki.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je pravkar končalo zbiranje pripomb na osnutek novega zakona o spodbujanju razvoja turizma. V njem je veliko novosti; od zvišanja turističnih taks do financiranja nacionalne turistične organizacije iz povečanih taks. A nič ni bolj razklalo turistični sektor kot zamisel, da bi odpravili obvezno spremstvo organiziranih skupin turistov – izprašane turistične vodnike. Ti morajo zdaj imeti licence oziroma izpit, ki ga po pooblastilu države opravijo na gospodarski zbornici.

V nekaterih večjih turističnih agencijah, ki se jim regulacija turističnega vodenja zdi nesmiselna, pravijo, da mora imeti potrošnik pravico do izbire. Naj izbira: želi plačati usposobljenega vodnika ali ne? V drugih agencijah, ki v Slovenijo vodijo tuje turiste in želijo ostati konkurenčni zaradi kakovosti, pravijo, da bodo kvalificirane vodnike še naprej najemali, četudi bi zakon poklic dereguliral.

Nimamo razloga, da bi bili bolj naklonjeni eni ali drugi strani oziroma mnenju, torej niti ministrstvu, niti vodnikom, še manj turističnim agencijam. Na koristi in slabosti deregulacije poklica turističnega vodnika gledamo le skozi javni interes.

Če pritrdimo mnenju pristojnega ministra Zdravka Počivalška, da so cene v slovenskih hotelih in druge turistične storitve za tujega gosta v Sloveniji poceni, nacionalni turizem ne sme dovoliti, da postane tudi turistično vodenje ceneno. Skratka, s storitvami, ki jih domači turizem omogoča, bi morali iztržiti več. Več od nočitev, več od zunajpenzionske porabe, a več tudi iz strokovnega vodenja na ogledih kulturnih, naravnih in drugih znamenitosti.

To pa ne pomeni, da naj več zaslužijo samo turistične agencije oziroma organizatorji turističnih potovanj. Več naj bo rednega ali občasnega dela v nadzorovanem in strokovnem poklicu turističnega vodnika. Število tujih turistov se povečuje, jutri bomo želeli to omejiti in le povečevati cene. Slovenija bo težko postala višjecenovna destinacija, če bo vodnik lahko vsak, ki bo poceni.