Vsi v trenirkah, vsi enakopravni

Države nismo zasnovali na politiki diskriminacije.

Objavljeno
12. december 2011 17.54
Posodobljeno
12. december 2011 19.00
Anuška Delić, Ozadja
Anuška Delić, Ozadja

Zavladal nam bo Srb in socialistični kapitalist, ki so ga večinoma izvolili novi državljani Slovenije. Na volišča so prišli oblečeni v trenirke, za Zorana Jankovića pa so volili iz strahu pred izgubo državljanstva. Javnomnenjske ankete jih niso zaznale, ker v imeniku nimajo objavljenih telefonskih številk.

Amaterska analiza Tomaža Majerja bi najbrž dišala po brezpredmetnem izlivu paranoidneža, če je SDS ne bi kot suho zlato objavila na svojem spletišču, če o njej konec tedna ne bi razpravljala širna Slovenija in če Slovenci danes ne bi po omarah brskali za trenirkami. Oblečeni vanje so se zavzeli za spoštovanje ustave, ki diskriminacijo prepoveduje.

Ksenofobija je med predvolilno kampanjo bolj sramežljivo figurirala v političnem diskurzu, po razglasitvi neuradnih rezultatov pa se je zlasti med vrsticami izjav politikov, ki so pričakovali volilno zmago, začela krepiti.

Višek je doživela v Majerjevi analizi, v kateri gre ločiti dve kaznivi dejanji: domnevno zlorabo volilnih imenikov in razširjanje nestrpnosti. Prvo bodo preiskali pristojni organi, vendar države nismo zasnovali na politiki diskriminacije, zato je dobro, da ji je javnost z dnevom trenirk odrekla domovinsko pravico.

Skrb vzbujajoče pa je, da nasprotovanja taki politiki ni izrazila stranka, ki je sovražni govor posredovala po spletu.

Trezno »drugo mnenje« je na blogu objavil le Žiga Turk, a odzivi predsednika Janeza Janše so z vsakim tvitom in izjavo postajali bolj defenzivni, celo podžigalski. Kot da se ne bi hotel oddaljiti od nedemokratičnih načel.

Janševa podpornica, nemška kanclerka Angela Merkel, se je pred kratkim odločno zoperstavila neonacističnim skupinam v svoji državi. Toda Janša se ni distanciral ne od Majerja ne od neonacistov v strankarskih vrstah.