Za mišji rep

Čebašek Travnikova se bo najprej spoprijela z vprašanjem, kaj storiti z zaupniki nekdanjega predsednika.

Objavljeno
18. januar 2017 19.35
vidic možina in čebašek travnik
Brigite Ferlič Žgajnar
Brigite Ferlič Žgajnar
Po osmih mesecih od prvih volitev je zdravniški zbornici v drugem poskusu uspelo predsedniške volitve pripeljati do konca. Za podpornike Zdenke Čebašek Travnik srečnega. Preostalim, ki so zgolj za mišji rep oziroma 86 glasov izgubili nadvlado nad zbornico, pa se je stemnilo pred očmi. Od razočaranja in seveda ne od strahu, da bi novo vodstvo odkrilo kakšne grehe.

Odhajajoči predsednik Andrej Možina je že dejal, da se nima česa bati. Ko bo Čebašek Travnikova stopila v njegove čevlje, v omarah ne bo našla okostnjakov, je zatrdil. Gotovo jih bo prej pospravil – omare, ne okostnjakov.

Kakorkoli, če je Možina do zadnjega upal, da bo volilno zmago slavil na smučišču, si bo zdaj lahko na smučkah oddahnil od zadovoljevanja številnih nasprotujočih si interesov v zdravništvu. V zadnjem obdobju mu na zbornici ni moglo biti lahko. Slalomiral je med aferami – njegovo obdobje je najbolj zaznamovalo reševanje problematike otroške srčne kirurgije. Zamere so se vrstile, zaupanje v zdravnike je drastično upadlo in številni so komaj čakali na spremembe. Zdaj jih vidijo v Čebašek Travnikovi. Pravijo, da je njena zmaga majhen korak pred velikimi dogodki, ki bodo morali slediti, da se zdravstveni sistem ne bo pogreznil sam vase.

Čebašek Travnikova se bo na zbornici zagotovo najprej spoprijela z vprašanjem, kaj storiti z zaupniki nekdanjega predsednika. Jih odpustiti ali jim še naprej zaupati? Razjasnjevanje tega vprašanja bo ključno za uresničevanje kakršnihkoli sprememb. Potem ji bodo za vrat začeli dihati ljudje z raznovrstnimi interesi. Koliko osebne moči ima, da se jim upre, ve sama. Že njen predhodnik ji je dobronamerno napovedal, da zgolj želje še ne zagotavljajo uresničitve načrtov. Da bo pot od besed k dejanjem res težavna, priča tudi volilni izid. Iz njega jasno odseva zdravniška razdeljenost na dva pola. Pri tem je treba vedeti, da je eden vplivno gotovo močnejši in bogatejši. Nova predsednica bo, kot izhaja iz njenih besed, poslušala, se trudila delovati povezovalno, se pogovarjala, stavila na preglednost, mislila na mlade zdravnike, krepila moč zbornice, pri vsem pa ostala strogo profesionalna.

A kako dolgo ji bo uspevalo? Če ne bo znala v ključnih trenutkih udariti po mizi, bo takšna kot njen predhodnik. Ko je bila varuhinja človekovih pravic, ji je marsikaj uspelo narediti, a je v javnosti kljub temu zavel občutek, da je delovala neodločno. Od tedaj je minilo nekaj let, vodenje stanovske zbornice pa je tudi nekaj povsem drugega kot vodenje urada varuha. Ker je imela Čebašek Travnikova z okostenelostjo zbornice tudi osebne – negativne – izkušnje, bo to zagotovo njeno dodatno notranje vodilo k spremembam na bolje. Bo pa zanimivo opazovati sodelovanje izvoljene predsednice s Konradom Kuštrinom. Glavo sindikata, katerega glavni odbor je v volilni tekmi izrekel podporo Možini. Zbornica je v njegovem mandatu preveč povzemala interese Fidesa, ugotavljalo obveščeni. Bo Travnikova prestrigla te vezi ali jih le utrdila? Bo znižala znesek članarine? Kaj bo naredila z viški sredstev? Ta in številna druga vprašanja, ki se postavljajo te dni, bodo čez štiri leta zahtevala argumentirane odgovore.