Zmaga po podaljških

Otoplitev odnosov med Iranom in ZDA bi lahko začela spuščati paro iz bližnjevzhodnega kotla.

Objavljeno
03. april 2015 00.27
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Diplomacija pomeni, da nobena stran ni povsem zadovoljna z dogovorom, je po prečutih nočeh v Lozani dejal ameriški zunanji minister John Kerry, ko je oznanil, da so sprejeli temelje, na katerih naj bi zgradili jedrski sporazum z Iranom. Iz Bele hiše ga je brž potrepljal njegov šef Barack Obama in dejal, da gre za dober dogovor. Toda oba sta se zavedala, da gre šele za prvi polčas in da jih do konca junija, ko naj bi pripravili dokončen sporazum, čaka veliko dela.

Po pesimizmu, ki se je v sredo zvečer širil iz Švice, okvirni dogovor na prvi pogled zagotavlja uresničitev postavljenih ciljev, saj naj bi se Iran oddaljil od izdelave jedrskega orožja, pa tudi v Teheranu se zdijo zadovoljni s hitrostjo ukinjanja sankcij. V prihodnjih dneh bomo dobili podrobne analize, ki bodo gotovo precej različne. Ameriška desnica je že vnaprej oznanila, da bo dogovor gotovo »mehkužen«.

Jasno je, da iranska delegacija ni ničesar podpisala brez prikimavanja vrhovnega voditelja Alija Hameneja. Uspeh pogajalskega procesa je tako v rokah ameriškega kongresa: jastrebi v njem že dolgo grozijo z novimi sankcijami, kar bi zelo verjetno pokvarilo že doseženo. V ozadju bosta svoje niti vlekla Izrael in Saudska Arabija, ki ju je strah pred Iranom po letih sovraštva potisnil v skupno posteljo.

Ameriška konservativna televizija Fox News je v prvi uri po sporočilu iz Lozane raje previdno molčala, da je Bela hiša na pragu zgodovinskega dosežka. Na desnici so za vsak primer Obami in Kerryju že pred tem očitali, da gradita svojo politično dediščino, za kar na žrtvenik polagata varnost ZDA in sveta. Toda po 35 letih sovraštva med osjo zla in velikim satanom bi še tako počasna otoplitev odnosov med Teheranom in Washingtonom lahko začela spuščati paro iz bližnjevzhodnega kotla.