Kitajska: darila za zmajevo leto

Druga gospodarska sila sveta se vzpenja po svojih stopnicah, ki vodijo visoko kvišku.

Objavljeno
03. januar 2012 07.00
Posodobljeno
12. december 2017 23.00
Zorana Baković, Peking
Zorana Baković, Peking

Peking – Kitajska leto 2012 pričakuje z napovedjo svojega novega vzpona. Novi uspehi jo čakajo na zemlji in na nebu. Tako bo svet spomnila, da je to njeno leto močnega zmaja. Kot da ne bi bilo dovolj, da so med Pekingom in Šanghajem začeli voziti vlaki, ki drvijo 300 kilometrov na uro, so v zadnjih dneh decembra preskusili novo vrsto »krogle«, ki drvi s 500 kilometri na uro. To je povsem kitajski podvig.

Ding Sansan, glavni inženir družbe CSR iz Qingdaa, pravi, da je zasnovo superhitrega vlaka navdihnila oblika tradicionalnega kitajskega meča. Vlak je izboljšana različica vrste CRH 380-A, ki že vozi. Spremenjen je trup, ki bo iz kombinacije plastike in magnezija, v motorju in na zavorah pa okrepljen s karbonom. Za zdaj je mogoče reči samo to, da je videti čudovito.

Dolgoročni načrti

Kitajska je dva dni po tem, ko se je pohvalila z novo »kroglo« na tirih, uvedla tudi svoj satelitski navigacijski sistem, ki so ga dolgo razvijali kot alternativo ameriškemu GPS (Global Positioning System, Globalni navigacijski sistem). Kitajci bodo lahko z navigacijskim sistemom Beidou – kar je kitajsko ime za ozvezdje Veliki voz – prepoznavali, spremljali in ciljali v ameriške ladje v svojem delu Pacifika, če bi kdaj nastal spopad med obema silama.

Peking pa je seveda Beidou uvedel s povsem drugačnimi željami. Da ohranja mir in da do leta 2020 postane globalni tekmec GPS, evropskemu Galileu in ruskemu Glonassu. Za zdaj ima novi navigacijski sistem samo deset satelitov, kar pomeni, da ga lahko uporabljajo le na Kitajskem in v neposredni okolici. Je najmanj natančen od vseh sistemov za geografsko pozicioniranje.

Ko pa bodo vanj vključili še 27 satelitov, bo pokrival ves planet in imel v primerjavi z GPS celo nekatere prednosti. Uporabniki bodo prek njegovega omrežja lahko pošiljali tudi kratka sporočila, kar bo zelo koristno, če bi se zgodila nesreča. Beidou je skratka zasnovan, da bi življenja reševal, in ne jemal.

Hitenje med zvezde

Medtem ko Američani še vedno analizirajo, kje vse jih žuli kitajska razvojna ambicija v podobi novega vlaka in neodvisnega navigacijskega sistema, je Peking v četrtek napovedal svojo vesoljsko petletko. Že doslej je azijska sila hitela med zvezde in oko vrgla na Luno, Mars in Venero, z razvojnim načrtom, ki ga bo začela izvajati prihodnje leto, pa se bo kitajsko osvajanje vesolja le še pospešilo. V okviru te petletke bo izstrelila tri nove rakete. Pri tem je najpomembneje, da bo ena od njih, imenovana Dolgi pohod 5, podvojila nosilnost na 25 ton, kar je nujno za preskrbo vesoljske postaje, ki bo nameščena in naseljena z astronavti do leta 2020.

Kitajski znanstveniki bodo začeli raziskovati črne luknje, spremljali bodo tudi vesoljske odpadke in majhna vesoljska telesa, ki bi lahko poškodovala vesoljske ladje. Če povežemo neodvisni satelitski navigacijski sistem, neodvisno vesoljsko postajo in neodvisen razvoj superhitrih vlakov, je kitajsko sporočilo jasno. Druga gospodarska sila sveta ne more čakati na odpravo embarga na visoko tehnologijo in ni več odvisna od tujega znanja. Kitajska se vzpenja po svojih stopnicah, ki vodijo visoko do neba. S takimi napovedmi je komunistična partija že vnaprej obarvala leto 2012 kot leto zmajskega uspeha.

Medtem ko Amerika v vsakem od teh uspehov vidi »izziv« ali »grožnjo« in si že predstavlja obračun jedrskih podmornic ali vojno zvezd, pa si Kitajska prizadeva najprej prepričati svoje prebivalstvo, da se je vredno žrtvovati za domovino, ki hiti naprej. Nezadovoljstvo med Kitajci je čedalje večje in neredi vse pogostejši. Z začetkom »arabske pomladi« je bilo veliko ugibanj o širjenju tega vala proti azijskemu vzhodu.

»V primerjavi s Kitajsko, Združene države Amerike in Evropska unija niso pomembneje napredovale v gospodarstvu in politiki, temveč so samo menjavale voditelje in parole,« je zapisano v uvodniku Global Timesa, kitajskega dnevnika, ki ga izdaja partijsko glasilo Renmin Ribao.

»Mi se s svojimi dosežki ne hvalisamo. V primerjavi z Zahodom pa je mogoče videti, da se Kitajska lahko prilagaja spremembam.« Dodali bi, da ima dolgoročne načrte, ki se raztezajo skozi stoletja in segajo do vesoljskih črnih lukenj.