Brez idej, kako naprej

Geslo dneva 
je postalo »Nekaj je treba storiti«.

Objavljeno
19. april 2011 22.55
Posodobljeno
19. april 2011 22.55
opis
Marko Pečauer, notranja politika
Marko Pečauer, notranja politika
Medtem ko se vladna kriza poglablja, predsednik vlade – razen čakanja na pokojninski referendum – nima ideje, kako se je lotiti. Premierova pasivnost je resda zavita v udarna gesla in čustvena sporočila, a je njihova vsebinska praznost očitna. Ko je tako popolnoma izgubil pobudo in ustvarja vtis, da ne bo rešil nobenega problema več, ni čudno, da se pobude o reševanju vladne krize čedalje bolj množijo in prihajajo z najrazličnejših strani. Od koalicijskih partnerjev, od opozicije, celo Gospodarska zbornica Slovenije se je čutila dolžno oglasiti v tej zadevi. Geslo dneva je postalo »Nekaj je treba storiti«.

Razmeroma eleganten izhod, ki ga je včeraj ponudil Gregor Golobič, je Borut Pahor posredno že zavrnil. Predlog, da bi vsi trije predsedniki koalicijskega trojčka odstopili, Pahorjeva stranka pa bi predlagala novega mandatarja, so v vodilni vladni stranki razumeli kot napad na njihovega predsednika in stranko v celoti. Nekako ne razumejo, da se je njihov položaj v zadnjem času precej spremenil ter da bo Pahor tako ali drugače kmalu zapustil premiersko mesto.

Zato se kot edini upoštevanja vreden predlog za izhod iz vladne krize kažejo predčasne volitve. V prihodnjih dneh se bo, kot kaže, razpravljalo samo še o tem. Ta sicer izvedljivi, čeprav nekoliko utopični projekt, zahteva trden dogovor in visoko stopnjo soglasja med sicer ostrimi političnimi nasprotniki. Pričakovanja glede tega so gotovo že zdaj prevelika, saj bodo predčasne volitve v najboljšem primeru nekje proti koncu letošnjega leta in ni nujno, da bodo prinesle kaj jasnejšo sliko političnih razmerij. A predlog o čimprejšnji izvedbi novih volitev se vključuje v to idejo, da je nekaj treba storiti in da so slabi ukrepi še vedno boljši, kot da se nič ne ukrene.

Golobič je po propadu svojega predloga koaliciji o umiku strankarskih predsednikov iz vlade že podprl Janševo idejo, da se predčasne volitve omogoči s spremembo ustave. Izrecno proti predčasnim volitvam je razen SD le še Jelinčičeva SNS. Ker SD vztraja pri svojih pogledih, da se ni nič bistvenega spremenilo in ima še vedno čas za poglobljen razmislek, in ker se Pahor tako krčevito oklepa oblasti – ali vsaj daje tak vtis –, stranka ostaja vse bolj sama. Zna biti, da se ji bodo predčasne volitve kar zgodile, ne da bi vedela, kako in zakaj.