Ob polni luni

Vlada je zaušnico sprejela zelo užaljeno.

Objavljeno
03. avgust 2012 22.50
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Realist poskuša iz zaušnice, ki jo je mednarodna bonitetna agencija Moody's prisolila Sloveniji, pravzaprav njeni vladi, potegniti nauk. Lahko dvomi o verodostojnosti in dobronamernosti čezoceanskih ocen, a ve, da v slovenskem primeru niso finančni trgi tisti, ki bi sledili bonitetni oceni. Trgi so svoje že povedali z ostrimi kreditnimi pogoji, po katerih Slovenijo že nekaj časa enačijo z državami iz skupine PIIGS.

Obratno je: Moody's je samo opozoril na cesarjeva prozorna oblačila. Na to, da je za finančne trge pomembno predvsem, ali je Slovenija sposobna dolgoročno odplačevati svoje obveznosti (ne pa, kolikšne so) in ali natančno ve, kako bo zapolnila finančno luknjo v bančnem sektorju, kako bo zmanjšala zadolženost in povečala konkurenčnost podjetij. In ker na tej strani Karavank agencija ne vidi luči, namigne, da bomo morali po pomoč v Unijo. In potem bomo na bonitetni lestvici cepnili na najnižjo stopnico.

Drugače, zelo užaljeno, pa je zaušnico sprejela vlada. Ne nazadnje je isti dan največja bolnica v bančnem sistemu, NLB, objavila celo polletni dobiček in napoved stabilnejšega poslovanja. Na ministrstvu za finance so bili razočarani, ker agencija ni upoštevala letošnjih vladnih ukrepov za konsolidacijo javnih financ in političnega dogovora o tem, da se bodo o vročih temah - zlatem fiskalnem pravilu, državnem holdingu in slabi banki - pogovarjali jeseni.

Bera dosežkov je morda v danih političnih razmerah čisto solidna, glede na kritično stanje v gospodarstvu pa nikakor ne. Varčevanje v javnih financah pač ni ključno, ukrepi (iz ZUJF) pa so nepregledni, zmedeni, škodljivi, ker dušijo že tako šibko gospodarsko aktivnost. Celo tako, da se vlada istega dne, ob polni luni, ni mogla zediniti niti o osnutku proračuna za prihodnji dve leti. In ga je zavrnila. Pa tega pri Moody's na srečo še niso vedeli.