Poezije in vina je dovolj za vse

Kdo bi si mislil, toda literarni festivali so razmeroma uspešna podjetja.

Objavljeno
21. avgust 2012 20.33
Posodobljeno
21. avgust 2012 21.00
suhadolnik FESTIVAL POEZIJE IN VINA PTUJ - PANORAMA
Peter Kolšek, kultura
Peter Kolšek, kultura
Čas med 20. avgustom in 10. septembrom – torej ta medleči čas, ko se počitnice končujejo in se začenja šola – so na Slovenskem v zadnjem desetletju zasedli literarni festivali in dogodki. To seveda ne pomeni, da postanejo vsi Slovenci v tem času literarno blazni, pomeni pa, da je dežela, četudi sušna, natopljena s sokovi duha.

Jutri se na Ptuju začenjajo Dnevi poezije in vina, ki so imeli dvodnevno izvidnico po skoraj vsej Sloveniji, končali se bodo v soboto. V torek, 28. avgusta, bodo na Celjskem gradu šestnajstič podelil Veronikino nagrado za poezijo in zlatnik. Naslednji dan se na drugem koncu Slovenije začne tridnevni festival Sanje v Medani, 5. septembra pa v Lipici že 27. petdnevna Vilenica.

Dva festivala, na Ptuju in Vilenica, sta mednarodna, nanju prihajajo pomembni ljudje, kar pomeni, da imata za Slovenijo tudi promocijsko vrednost. Država (Javna agencija za knjigo plus zainteresirane občine) ju finančno ni bistveno okrnila: Dnevi so prejeli približno tretjino celotnega stroška (ta znaša okrog 260.000 evrov), Vilenica prav tako (vrednost projekta je 220.000 evrov); podobno kot prejšnja leta. Pač pa je od države bistveno manj kot lani prejela prireditev v Celju, čeprav jo je država že prej podpirala z največ 15 odstotki.

Za preostali dve tretjini svojega računa se morajo tako Dnevi kot Vilenica pobrigati pri drugih virih, predvsem evropskih: srednjeevropska pobuda, evropski projekt sodelovanja, različni skladi in instituti. In pri sponzorjih, kolikor je še voljnih. Prav ti dve tretjini kažeta, da so naši glavni literarni festivali razmeroma uspešna podjetja, ki jih vodijo spretni. Rezultati niso zapisani v letnih bilancah, ampak v desetletjih kulturne izmenjave. Poezije in vina pa je že zdaj dovolj za vse.