Od srede do srede: Žerdin in Markeš o ograjah pred begunci

Kaj se dogaja v Nemčiji, da Avstrija govori o zapiranju meje? Kakšne se Markešu zdijo razmere na terenu?

Objavljeno
28. oktober 2015 19.57
Begunci v Sloveniji
Ali Žerdin, Janez Markeš, video: A. O., Delo.si
Ali Žerdin, Janez Markeš, video: A. O., Delo.si

Delova politična komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš tokrat razpravljata o begunski krizi.

Kaj se dogaja v Nemčiji, da Avstrija govori o zapiranju meje? Tudi slovenski premier Miro Cerar je danes samozavestno govoril o tem, da bo Republika Slovenija postavila ograje. Slovenska meja je dolga 670 metrov. Nekaj je vodne, 300 kilometrov pa je prostora za postavitev ograj.

Janez Markeš je bil ponoči v begunskem centru. Kakšno je njegovo mnenje o stanju na terenu? Kako so ga sprejeli prostovoljci, ki jim je hotel pomagati?

Kakšni se mu zdijo ljudje, ki so tam nastanjeni? Kakšna je njegova ocena policije in vojske? Ali so begunci varnostna ali humanitarna katastrofa? Zakaj politika ne zavzame jasnega stališča?

***

Uporabnike prosimo, da nam svoje mnenje pošljejo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Komentarje bomo objavili po lastni presoji.

***

Hvala obema, predvsem seveda Markešu, za povedano.

Ko poslušam Cerarja ali Erjavca, vidim, da Sloveniji ni pomoči (na žalost). Najhuje pa je, da politične alternative ni, niti Janša niti Janković nista znala zapolniti te vrzeli, pa čeprav sta imela to možnost, vendar je njun ego premočan, da bi se lahko soočila z realnostjo, kajti ljudstva ni moč spremeniti po svojem okusu.

Vlada je popolnoma odpovedala, čeprav je bilo moč tak razvoj dogodkov predvideti že takrat, ko je Orban napovedal ograjo na meji s Srbijo. Slovenci krivdo vedno prenašajo na nekoga drugega, po drugi strani pa ubogljivo sledijo napotkom Velikih gospodarjev (ZDA, Nemčija).

Na žalost je to realnost.

Nino

***

Vsi, ki v naši državi odločajo o tem, kako reševati krizo beguncev v Sloveniji, ne rabijo kaj veliko več, kot da si, kolikokrat pač potrebujejo, da slišijo, predvajajo komentar. Povzema bistvo problema, ki sta pomanjkanje poenotene organizacije vseh vpletenih v obravnavi beguncev od vrha navzdol in sprenevedanje, da se lahko humanitarna kriza rešuje kako drugače kot humanitarno. Rešitev mora priti hitro in s strani države. Država je tista, ki mora poskrbeti za celovito organizacijo in centralizirano vodenje vseh vpletenih v spremljanje beguncev na poti čez Slovenijo, pa naj gre tu prerazporeditev vojske z humanitarnimi nalogami ali pa za podelitev obrokov hrane. Država je tista, ki mora z jasno lastno strategijo doseči, da se vsem vpletenim ne odvzame osnovnega človeškega dostojanstva. Ko razčlovečimo begunce, razčlovečimo tudi sami sebe.

Vse probleme bomo rešili, če le bomo imeli za to pravo osnovo. Nedopustno je humanitarno katastrofo preimenovati v varnostno vprašanje, in iz diskurza zagotavljanja varnosti delovati humanitarno.

Peter