Od srede do srede: Žerdin in Markeš o prepovedi rdeče zvezde

»Primitivec se v primitivnih zadevah bolje znajde kot neprimitivec. In debate o patriotskih nacionalističnih zadevah so vedno primitivne.«

Objavljeno
28. junij 2017 18.47
Ali Žerdin, Janez Markeš, video: V. V.
Ali Žerdin, Janez Markeš, video: V. V.

Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš sta tokrat razpravljala o simbolnem pomenu rdeče zvezde.

Zveza društev MORiS je namreč izrazila pobudo o prepovedi koncerta na četrtkovem ljubljanskem Kongresnem trgu, ki ga pod imenom Nosil bom rdečo zvezdo sklicuje Svetlana Makarovič. Pobudniki prepovedi koncerta pravijo, da je rdeča zvezda totalitarni simbol, zaradi česar da je prireditev treba prepovedati. Po njihovem bi morali dogodek obravnavati z enakimi vatli, kot je bil pred tedni v Mariboru prepovedan koncert hrvaškega pevca Thompsona Perkovića.

Rdeča zvezda. Ali je to totalitarni simbol? Ali je to simbol nečesa drugega? Žerdin razmišlja, da je rdeča zvezda daleč od tega, da bi bila totalitarni simbol: »Jaz ta simbol srečujem marsikje, na nalepki nekega piva, srečam ga na grbu mesta Chicago in še kje.«

Markeš opozori, da se je pred razpravo o rdeči zvezdi smiselno vprašati, katero igro sploh igrati: »Zdi se mi, da predlagatelji pobude računajo na to, da bomo začeli razpravljati o simboliki.« Takoj posumi tudi na politični aspekt pobude: »Zdi se mi, da delajo dogovorjeno politiko. Ta pa je v povezavi s kakšno desno stranko, kar je logično, pelje nas na teren prepira, ki nas vedno znova naplahta.«

Ker ko ti nekdo podtakne debato in ti v njo privoliš, je on po pravilu močnejši: »Ker se primitivec v primitivnih zadevah bolje znajde kot neprimitivec. In debate o patriotskih nacionalističnih zadevah so vedno primitivne.« Primerjava s Thompsonom je po besedah Markeša zato zelo simptomatična.

***

Uporabnike prosimo, da nam svoje mnenje pošljejo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Komentarje bomo objavili po lastni presoji.

Alija Žerdina in Janeza Markeša lahko poslušate tudi v podcastu. Njune pogovore objavljamo v iTunesih: bodisi jih prenesite v aplikacijo na svojem mobilnem telefonu bodisi jih spremljajte na tej povezavi.