Od srede do srede: Žerdin in Markeš o tujcih in strahu

Dve tretjini anketiranih bi podprlo zaostritev zakona o tujcih. Zakaj slovensko javno mnenje odstopa od ustavnih načel?

Objavljeno
25. januar 2017 18.49
Begunci
video: Leon Vidic, Ali Žerdin, Janez Markeš, M. Č.
video: Leon Vidic, Ali Žerdin, Janez Markeš, M. Č.

Delova komentatorja Ali Žerdin in Janez Markeš tokrat razpravljata o noveli o zakonu o tujcih, ki so ga včeraj v parlamentarnem odboru kljub posameznim dvomom potrdili s solidno večino.

V Delu se je sočasno oglasil nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič in, kot je povzel Ali Žerdin, v svojem zapisu opozoril predvsem, da se je Slovenija na ustavni ravni zavezala, da se bo vpisovala le v organizacije, ki zagotavljajo človekove pravice.

Zdaj bi torej znižali standarde, ki so postavljeni z evropskimi listinami, v katerih je opredeljen tudi odnos do prihajajočih beguncev, se pravi tujcev. Če država ocenjuje, da jo lahko migranti resno ogrozijo, naj država novelira zakonodajo o izrednih razmerah, meni Ribičič. Po evropskem pravnem redu in praksi je treba o ljudeh odločati od primera do primera; da bi sprejeli odločitev za vse, pa se mu ne zdi primerno.

Je pa tudi dve tretjini vprašanih v Delovi anketi podprlo predlagano zaostritev zakonodaje, čeprav se morda niti ne sprašujejo, ali je skladna z ustavnim redom, ali ni.

Kje torej tiči razlog, da javno mnenje odstopa od ustavnih strahov, sprašuje Ali Žerdin.

»Ekonomija strahov,« meni Janez Markeš.

***

Uporabnike prosimo, da nam svoje mnenje pošljejo na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Komentarje bomo objavili po lastni presoji.

Alija Žerdina in Janeza Markeša lahko poslušate tudi v podcastu. Njune pogovore objavljamo v iTunesih: bodisi jih prenesite v aplikacijo na svojem mobilnem telefonu bodisi jih spremljajte na tej povezavi.