Tehnokamra: Varna uporaba računalnikov in telefonov

Načela za varno komunikacijo, shranjevanje in prenašanje podatkov in ohranjanje zasebnosti.

Objavljeno
05. december 2014 09.46
Matjaž Ropret, Infoteh; Lenart J. Kučić, Sobotna priloga
Matjaž Ropret, Infoteh; Lenart J. Kučić, Sobotna priloga

Koliko zasebnosti nam je ob uporabi računalnikov, pametnih telefonov, tablic in podobnih naprav sploh še ostalo. Naše komunikacije prestrezajo varnostne agencije, kot je NSA, spremljajo jo algoritmi ponudnikov storitev (Googla, Facebooka, ...), ves čas so na preži hekerji in še kdo. Kako se zavarovati?

O tem govoriva v tokratni epizodi tehnokamre. Podajava konkretne nasvete, katere varnostne ukrepe, storitve in programe je treba uporabljati za varno komuniciranje. Za podrobnosti vabljeni k ogledu videa, tu pa je nekaj povezav na storitve, ki jih priporočava.

Za varno komunikacijo je obvezna povezava v navidezno zasebno omrežje (vpn). Ponudnikov je veliko, preverite pa lahko naslednje: Tunnelbear, Mullvad in Goldenfrog. Najbolj varno in anonimno pa je še vedno povezovanje v internet prek omrežja tor.

Varno komunikacijo s storitvami za takojšnje sporočanje na pametnih telefonih zagotavlja aplikacija chat secure. Na osebnih računalnikih enako vlogo igra program pidgin s šifrirnim dodatkom otr. Za šifrirano pošiljanje sms-ov priporočamo aplikacijo text secure. Isti ponudnik razvijal tudi aplikacijo red phone za varne pogovore z mobilnim telefonom.

Ko uporabljate računalnike, ki niso vaši ali odpirate zelo zaupne dokumente, s ključka usb zaženite zasebnosti prilagojeno distribucijo linuxa. Ena takih je tails.

Za šifriranje podatkov na osebnih računalnikih pa lahko uporabljate v okna (različico ultimate oz. pro) vgrajeni dodatek bitlocker ali program truecrypt, ki pa žal nima več podpore razvijalcev.