Janković zanikal očitke o zlorabi položaja pri vodenju Mercatorja

Ljubljanski župan pravi, da ga tožilstvo že sedem let »šikanira in ustvarja domišljijsko zgodbo, kjer je ni«.

Objavljeno
25. avgust 2015 13.05
sodišče
I. R., kronika, STA
I. R., kronika, STA

Ljubljana - Ljubljanski župan Zoran Janković je ob današnjem začetku glavne obravnave v zadevi Niš na ljubljanskem okrožnem sodišču zanikal očitano kaznivo dejanje zlorabe položaja pri vodenju Mercatorja.

Po njegovem mnenju ga tožilstvo že sedem let »šikanira in ustvarja domišljijsko zgodbo, kjer je ni«. Posel v Nišu je bil, kot je dejal, dober za Mercator.

Nekdanji predsednik uprave Mercatorja je ponovil, da za domnevno sporne pogodbe, s katerimi naj bi oškodovali Mercator, v času vodenja družbe ni vedel, kljub temu pa je prepričan, da je bil posel v Nišu dober za Mercator.

»Dejstvo je, da je leta 2008 policija iz Postojne odločila, da ni nobene osnove za preiskavo,« je dejal in se vprašal, kje so razlogi za njegov pregon.

Tožilska vprašanja brez odgovora

Na vprašanja tožilstva Janković ni želel odgovarjati, pojasnil pa je, da je za pogodbe o storitvah, ki so bile plačane družbi Facim, vendar nikoli izvedene, izvedel iz revizijskega poročila, ki ga je naročil Mercator. Pogodbe je pripravil in podpisal tedanji podpredsednik uprave Mitja Marinšek, ki pa je bil zaradi zdravstvenih težav izločen iz postopka. »Marinšek je to sam opravil in trdim, da je Niš dobro vodil,« je poudaril Janković.

Tedanjega zastopnika družbe Facim, ki je bila plačana, da pridobi gradbena dovoljenja v Srbiji, vendar tega ni storila, Borisa Milevoja, je Janković srečal le enkrat v lokalu in z njim ni posloval. Prav tako naj ne bi poznal ciprske družbe. Ljubljanski župan je na sodišču danes spomnil, da ga je nadzorni svet razrešil iz nekrivdnih razlogov, prav tako pa danes ni imel pripomb na revizijsko poročilo, na katerem naj bi temeljile ovadbe.

Po mnenju tožilstva so obtoženi pri urejanju gradbenih dovoljenj za izgradnjo Mercatorjevega trgovskega centra v Nišu pred desetimi leti pridobili protipravno premoženjsko korist. Ciprskemu podjetju Facim je namreč Mercator plačal 100.000 evrov za pridobitev dovoljenj, čeprav družba tega nikoli ni storila.

Poleg Jankovića obtožnica zlorabo položaja očita tudi nekdanjemu članu Mercatorjeve uprave Stanislavu Brodnjaku, medtem ko tožilec Jaka Brezigar Milevoju očita pomoč pri tem kaznivem dejanju.

Soobtoženca zavračata očitke

Brodnjak je v svojem zagovoru dejal, da je sporne pogodbe prvič videl na predobravnavnem naroku. »Niti za sekundo nisem podvomil v korektnost Marinška, saj sem mu zaupal in si nisem predstavljal, da bi lahko sklepal za Mercator škodljive pogodbe,« je dejal.

Tožilec Brezigar ga je danes spraševal o njegovi vlogi v Jankovićevi družbi KLM, saj je po njegovem mnenju treba razjasniti tudi nekatere povezave v ozadju. Brodnjak je imel namreč v KLM lastniški delež, Marinšek pa je bil njen direktor.

Milevoj pa je ponovil, da ni storil očitanega kaznivega dejanja, in dodal, da sam ni vodil posla, temveč njegov pokojni poslovni partner. »Objektivno sem odgovoren za podpis pogodbe, vendar sem to storil v dobri veri, da je vse v redu,« je poudaril. Tožilca je sicer zanimalo, od kod mu denar za nekatere pologe na njegov bančni račun v inkriminiranem obdobju, aMilevoj tega zaradi časovne oddaljenosti ni znal pojasniti.

Očitki obtožbe

Obtoženi v zadevi Niš so s sklepanjem navideznih pogodb in izplačevanjem storitev, ki nikoli niso bile opravljene, oškodovali Mercator za 100.000 evrov, je na začetku glavne obravnave dejal okrožni državni tožilec Jaka Brezigar.

Nekdanji predsednik uprave Mercatorja Janković, nekdanji član uprave Mercatorja Stanislav Brodnjak in zastopnik ciprskega podjetja Facim Boris Milevoj so na predobravnavnih narokih zavrnili krivdo za očitana kazniva dejanje, medtem ko je bil iz postopka zaradi zdravstvenih težav izločen nekdanji podpredsednik uprave Mercatorja Mitja Marinšek.

Brezigar je zato danes vložil spremembo obtožnice zaradi izločitve Marinška. Janković in Brodnjak sta, kot je poudaril v predstavitvi obtožnice, sicer izrazito prispevala k zlorabi položaja, da bi drugemu pridobila veliko premoženjsko korist.

Marinšek je kot podpredsednik uprave v imenu Mercatorja s ciprsko družbo Facim podpisal pogodbo, povezano z Mercatorjevo namero o graditvi trgovskega centra v Nišu. Facim se je zavezal, da bo storil vsa pripravljalna dela za pridobitev gradbenih dovoljenj, Mercator pa bo za to plačal 100.000 evrov.

»Nato je Marinšek v Ljubljani, skladno s pooblastilom uprave, odobril plačilo računov, čeprav je vedel, da Facim nikoli ni in nikoli ne bo pridobil gradbenih dovoljenj za izgradnjo trgovskega centra v Nišu. Šlo je za navidezen posel,« je dejal Brezigar. Janković in Brodnjak pa sta kot predsednik in član uprave Mercatorja, kljub temu da sta vedela, da Facim dogovorjenih storitev nikoli ne bo opravil in da je šlo za neresničen posel, soglašala s plačilom računov. »S takim ravnanjem sta odločilno prispevala k temu, da je Facim pridobil protipravno premoženjsko korist v višini 100.000 evrov,« je poudaril tožilec.

Milevoju pa Brezigar očita, da je Jankoviću in Brodnjaku naklepoma pomagal pri izvršitvi omenjenega kaznivega dejanja, saj je kot direktor Facima podpisal pogodbo in izdal račune, čeprav je vedel, da njegova družba za Mercator ne opravila nobene storitve.

Ugovori obrambe

Obtoženci so na začetku glavne obravnave ugovarjali obtožbi. Milevojev zagovornik, odvetnik Emil Zakonjšek, je opozoril, da domnevno oškodovana družba Mercator ni priglasila premoženjskopravnega zahtevka, saj so ugotovili, da z omenjenim poslom niso bili oškodovani. »Ali družba nima vseh podatkov, s katerimi razpolagamo v sodnem spisu, ali pa so razlogi kje drugje,« pa je o tem dejal tožilec.