Nekdanji socialni delavec še tretjič pred sodnike

Matjaž Ogorevc je bil zaradi goljufanja svojih varovancev obsojen dvakrat, a je višje sodišče sodbi razveljavilo.

Objavljeno
20. oktober 2015 18.16
LJUBLJANA SLOVENIJA 10.1.2012 SOJENJE MATJAZZ OGOREVC V OZADJU LEGENDARNI DELOV NOVINAR MARKO JAKOPEC FOTO JOZE SUHADOLNIK
Marko Jakopec, kronika
Marko Jakopec, kronika
Ljubljana – Matjaž Ogorevc, nekdanji socialni delavec, je zaradi goljufanja svojih varovancev že tretjič sedel na zatožno klop. Tožilstvo mu tokrat očita kaznivo dejanje izneverjenja, ker naj bi na svoj račun preusmeril nekaj več kot 30 tisoč evrov denarja enega svojih varovancev.

Zaradi zlorabe položaja in poskusa goljufije je pred leti sodišče Ogorevcu v enem od več kazenskih postopkov že prisodilo tri leta in pol zapora (kazen prestaja na Dobu). Ogorevc je bil svojčas avtoriteta za področje skrbništva. O tej temi je predaval po vsej Sloveniji, v določenem času pa je bil tudi vršilec dolžnosti direktorja Centra za socialno delo Šiška in je med svojimi takratnimi sodelavci užival veliko spoštovanje. Konec leta 2009 pa je bil postavljen za skrbnika za poseben primer varovancu Matevžu K. V vlogi skrbnika je sodeloval pri odobritvi posla o razdružitvi solastnine in v pogodbi preprosto vnesel številko svojega varčevalnega računa. Na ta način bi se na njegov račun »nateklo« skupno nekaj več kot 30.000 evrov od svojca za varovančevo oskrbo, če ne bi Ogorevčev nečedni namen preprečila njegova tedanja sodelavka Sonja Klobčar.

Ko se je lotila prebiranja sporne pogodbe, je presenečeno ugotovila, da v njej piše, da se varovancu izplača v 61 obrokih po 500 evrov, in to brez obresti. Obtoženčeva nekdanja sodelavka je na prvem sojenju pojasnila, da tak način odplačevanja ni v korist varovanca, saj bi moral biti znesek nakazan v enkratnem znesku. Zatem je še ugotovila, da je Ogorevc zapisal v pogodbo svoj račun, in ne varovančevega. Po njenih besedah skrbniki iz centra za socialno delo odpirajo bančne račune na ime varovanca in to na podlagi odobritve svojih nadrejenih.

Svoj račun vpisal, da bi »spremljal prilive«

Na prvem sojenju je tožilstvo Ogorevcu, ki je invalidsko upokojen in prejema 660 evrov pokojnine, očitalo poskus kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Takrat je obtoženi zanikal očitke. Na vprašanje, zakaj je vpisal svoj račun, je odvrnil, da je tako imel večjo možnost spremljati prilive. Med drugim je še dejal, da je o svojem delu podal poročilo, na katerega ni prejel negativnih pripomb. Sodišče ga je na prvem sojenju obsodilo za poskus kaznivega dejanja zlorabe položaja na leto dni zapora.

Višji sodniki so po pritožbi sodbo razveljavili in zadevo vrnili v vnovično sojenje. Na njem pa je bil Ogorevc manj zgovoren in se je branil, da je v spornem poslu sodeloval kot fizična oseba in ne kot uradna oseba. Enako je trdil njegov odvetnik in predlagal, naj se ga oprosti. Po spremenjeni obtožnici, ki Ogorevcu ni več očitala poskusa ampak izvršeno kaznivo dejanje, ga je sodišče vnovič obsodilo, takrat, ob upoštevanju kazni, na katero je bil obsojen v drugem postopku, na enotno kazen štiri leta in štiri mesece zapora.

Tako Ogorevc kot tudi tožilstvo sta se pritožila tudi na to sodbo, in tudi to je višje sodišče razveljavilo in zadevo še enkrat, tokrat že tretjič vrnilo v ponovno sojenje na prvo stopnjo. Tako se je sojenje začelo znova, a razliko, da Ogorevcu tokrat ne očitajo več poskusa kaznivega dejanja, kot na prvem sojenju, niti izvršenega kaznivega dejanja, kot na drugem sojenju, ampak – po že tretjič spremenjeni obtožnici – kaznivo dejanje izneverjenja.

Prav modifikacija obtožnice je zmotila Ogorevčevega zagovornika, ki je, sklicujoč se na odločitev višjih sodnikov, tožilstvu očital spreminjanje obtožnice v škodo obdolženega. Kot je dejal, tokratna obtožnica ni nikoli postala pravnomočna in o njej se nikoli ni odločalo. Sodišču je predlagal, da zato obtožnico zavrže in postopek ustavi. Z njegovimi razlagami se ni strinjalo tožilstvo, ki je zatrdilo, da je obtožnica vložena in oblikovana povsem v skladu za zakonom o kazenskem postopku, ki med drugim tožilstvu omogoča, da obtožnico spreminja do konca glavne obravnave. S to razlago se je na koncu strinjalo tudi sodišče in glavna obravnava se je začela.

Ogorevc je sicer vztrajal pri svojem dosedanjem zagovoru. Tožilstvo se je v nadaljevanju strinjalo s predlogom sodišča, da preberejo izpovedi treh zaslišanih prič, Ogorevčev zagovornik pa ni imel nič proti branju izpovedi dveh prič, vztrajal pa je neposrednem zaslišanju tretje, nekdanje Ogorevčeve sodelavke, Sonje Klobučar. Sojenje se bo z njenim zaslišanjem nadaljevalo v začetku novembra.