Ovadili priznanega slovenskega nevrokirurga?

Vinka Dolenca in njegovega pravnega zastopnika so menda ovadili zaradi overitve lažne vsebine.

Objavljeno
25. julij 2013 13.11
Ba. P., Delo.si
Ba. P., Delo.si
Ljubljana - Ljubljanski kriminalisti so po poročanju današnje izdaje časnika Dnevnik ovadili priznanega slovenskega nevrokirurga Vinka Dolenca. Ta da je z vpisom zemljiškega dolga zavaroval svoje premoženje, potem ko mu je sodišče v Tel Avivu leta 2006 zaradi tožbe bolnika prisodilo plačilo 2,3 milijona evrov odškodnine.

Ljubljanski kriminalisti so Dolenca in njegovega pravnega zastopnika kazensko ovadili zaradi overitve lažne vsebine.

Zahtevek za odškodnino, ki po informacijah omenjenega časnika znaša več kot šest milijonov evrov, izvira iz tožbe iz naslova zdravniške malomarnosti, ki jo je proti Dolencu vložil izraelski državljan Elijahu Mesika. Temu so pri starosti 33 let odkrili možganski tumor, maja 1992 pa so ga operirali v ljubljanskem kliničnem centru, toda dan po operaciji so se začeli zapleti. Ko je o primeru leta 2006 odločalo sodišče v Tel Avivu in Dolenca spoznalo za krivega, je bil Mesika trajni invalid.

Informacijo, da izraelski bolnik od njega zahteva odškodnino, je za Dnevnik včeraj potrdil tudi Dolenc. Pravi, da ga Izraelec terja po krivici in da ne ve, zakaj tožijo njega in ne klinični center.

Čeprav je Dolenc oporekal pristojnosti izraelskega sodišča, da presoja v civilni tožbi proti slovenskemu državljanu, so izraelski odvetniki po poročanju Dnevnika v začetku leta začeli postopek zamrznitve in na podlagi tega tudi rubeža njegovega premoženja. V zavarovanje 6,26 milijona evrov visokega zahtevka so hoteli vpisati predznamovano hipoteko, med drugim na dveh Dolenčevih stanovanjih v Ljubljani. Toda Dolenc je le nekaj dni pred tem na vsako od njiju vknjižil zemljiški dolg v skupni višini kar štiri milijone evrov.

S tem si je s pravnim zastopnikom, najverjetneje ljubljanskim odvetnikom Mitjo Vidmarjem, prislužil kazensko ovadbo. Kot so v torek sporočili z ljubljanske policijske uprave, sta »spravila v zmoto pristojne organe, najprej notarja, da je ta sestavil notarski zapis z dovoljenjem za ustanovitev zemljiškega dolga, nato pa še pristojni organ sodišča, ki je na podlagi predloženega dovoljenja v zemljiški knjigi na osumljenčevem premoženju vpisal zemljiški dolg«.

Dolencu in njegovemu pravnemu zastopniku menda s tem grozil do tri leta zaporne kazni.