Podčetrtek: družinska tragedija, ki je nihče ni pričakoval

V naselju Gostinca je oče zadušil mladoletnega otroka s posebnimi potrebami. Oče si je sodil sam.

Objavljeno
03. april 2017 09.15
Umor
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Gostinca – Sončno nedeljsko popoldne med idiličnimi virštanjskimi griči se je v hiši v vasi Gostinca v občini Podčetrtek končalo tragično. Oče Gorazd Dolenšek je umoril svojega sina, ki je umrl zaradi zadušitve, nato je storil samomor. Sosedje in strokovni delavci, ki so družino spremljali, so pretreseni, saj nihče ni tega pričakoval.

Policijo je obvestil podnajemnik, ki je naključno skozi okno opazil negibno telo. Kot je povedal vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje Damjan Turk, je podnajemnik na silo vstopil in odkril dve trupli. Kraj dogodka so si ogledali policisti, kriminalisti, preiskovalna sodnica in državna tožilka. »Ugotovitev obdukcije še ni, je pa nesporno potrjeno, da v dogodek ni bila vpletena tretja oseba in da je otrok umrl nasilne smrti,« je dejal Turk.

Našli pismo

Čeprav so na kraju dogodka našli pismo, motiv dejanja še ni v celoti pojasnjen, je povedal Turk: »Prve informacije kažejo, da sta živela v težjih ekonomskih razmerah, oče je bil brez zaposlitve. Živela sta sama oziroma je šlo za enostarševsko družino, so pa bili v hiši podnajemniki.« Družina se je v Gostinco priselila šele pred dobrimi desetimi leti, oče je bil lastnik hiše od oktobra 2004, po zapisih v zemljiški knjigi je bila že manj kot leto pozneje na hiši vpisana prva hipoteka, druga pred tremi leti.

Sosedje povedo, da naj bi očeta posebno prizadelo, ker naj bi mu vzeli neko dodatno pomoč za otroka s posebnimi potrebami. Direktorica Centra za socialno delo Šmarje pri Jelšah Lidija Herman to v celoti zavrača in pravi, da je dobil popolnoma vse, kar mu je pripadalo in da mu sredstev niso zmanjšali: »Oče je na tukajšnjem centru uveljavljal pravice iz javnih sredstev za otroka in zase, saj je med tem časom družina razpadla. Mati je živela v tujini, vendar je imela stike z otrokom prek telefona in občasno tudi osebno.«

Vsi pretreseni

Redki, ki so očeta in sina poznali, bila sta namreč bolj zadržana, niso nikoli opazili kakršnih koli težav, ki bi lahko pripeljale do take tragedije. Tudi policiji je družina neznana. Od leta 2012 do 2015 je družino sicer intenzivno obravnaval CSD, je povedala Hermanova: »V obravnavo smo se vključili zaradi nesodelovanja očeta s šolo, kamor je bil otrok nameščen, neobiskovanja pouka in materialne ogroženosti. Po intenzivni obravnavi družine na tukajšnjem centru in v sodelovanju z zunanjimi ustanovami ter okoljem je bil otrok leta 2014 z odločbo zavoda za šolstvo preusmerjen v šolanje na osnovno šolo s prilagojenim programom v Celju.«

Čeprav so intenzivno obravnavo končali pred dvema letoma, so družino po dogovoru s šolo še spremljali, je zapisala Hermanova: »Iz poročil šole sta bila pri otroku razviden bistven napredek na vseh področjih razvoja kakor tudi pripravljenost očeta na sodelovanje. Center po koncu neposredne obravnave družine ni zaznal ali pa prejel indicev (ne šole, ne zdravstva, ne okolja), da so težave med očetom in otrokom, zato smo toliko bolj šokirani in prizadeti ob tragičnem dogodku.«

Policija je danes po telefonu vzpostavila stik z otrokovo materjo, čeprav ne vedo, kje natančno je. Kakšni so bili dogovori glede vzdrževanja otroka, še ugotavljajo. Policija delo nadaljuje, saj preiskava še ni končana.